Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (855) z dnia 1.10.2014
Ulepszenie środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną
Wybrane środki trwałe amortyzujemy metodą degresywną. Jak rozliczyć poniesione w trakcie roku nakłady ulepszeniowe? Prosimy o podanie przykładu liczbowego.
Jeżeli ulepszenia środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną dokonano w pierwszym roku amortyzacji, to jego wartość początkowa może zostać podwyższona, na ogólnych zasadach, w miesiącu zakończenia prac ulepszeniowych, a od następnego miesiąca naliczamy podwyższony odpis amortyzacyjny. Natomiast w przypadku ulepszeń przeprowadzonych w latach kolejnych (po rozpoczęciu amortyzacji), wyższy odpis amortyzacyjny będzie dokonywany od początku następnego roku. |
Metoda degresywna amortyzacji środków trwałych została określona w art. 22k ust. 1 ustawy o PDOF (i odpowiednio w art. 16k ust. 1 ustawy o PDOP) i ma zastosowanie do środków trwałych sklasyfikowanych w grupie 3-6 i 8 Klasyfikacji oraz środków transportu, z wyłączeniem samochodów osobowych. Jej specyfika polega na tym, że w pierwszym roku podatkowym amortyzacji dokonuje się przy zastosowaniu stawek podanych w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższonych o współczynnik nie wyższy niż 2,0, a w następnych latach podatkowych od ich wartości początkowej pomniejszonej o dotychczasowe odpisy amortyzacyjne, ustalonej na początek kolejnych lat ich używania. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, podatnicy dokonują dalszych odpisów amortyzacyjnych właśnie metodą liniową.
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji (por. art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF lub art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP).
Co do zasady, wartość początkową środków trwałych powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie. W przypadku stosowania metody liniowej od miesiąca następującego po miesiącu zakończenia ulepszeń, odpisy amortyzacyjne naliczane są od wyższej wartości początkowej. Inaczej jest przy metodzie degresywnej. Jedynie ulepszenia dokonane w pierwszym roku amortyzacji podlegają rozliczeniu na zasadach analogicznych do stosowanych przy metodzie liniowej, czyli powiększają wartość początkową z chwilą zakończenia ulepszenia, a odpisy amortyzacyjne są dokonywane od nowej wartości już od następnego miesiąca.
Jeśli ulepszenia środka trwałego amortyzowanego metodą degresywną dokonano w kolejnych latach, wówczas wartość początkowa ulega zwiększeniu po zakończeniu ulepszenia, ale wyższe odpisy amortyzacyjne są dokonywane dopiero od następnego roku. Jest tak dlatego, że w kolejnych latach amortyzowania środka trwałego metodą degresywną podstawę amortyzacji ustala się na początku roku; jest to wartość początkowa pomniejszona o dotychczas dokonane odpisy. Wartość ta nie może ulec zmianie w trakcie roku.
Przykład
Podatnik amortyzuje środki trwałe przy zastosowaniu metody degresywnej. We wrześniu br. dokonał ulepszenia maszyny "A", której amortyzację rozpoczął w czerwcu br. oraz maszyny "B", której amortyzację rozpoczął w ubiegłym roku. W obu przypadkach wartość ulepszeń przekroczyła 3.500 zł. W związku z tym podatnik dokonał pod koniec września br. zwiększenia wartości początkowej maszyny "A" i od października rozpoczął naliczanie zwiększonego odpisu amortyzacyjnego. Również wartość początkowa maszyny "B" zostanie zwiększona od września br., ale podwyższone odpisy amortyzacyjne będą naliczane od stycznia 2015 r., tj. wraz z ustaleniem wartości początkowej stanowiącej podstawę dokonywania w 2015 r. odpisów amortyzacyjnych (wartość początkowa zwiększona o wydatki na ulepszenie oraz pomniejszona o dokonane odpisy amortyzacyjne). |
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|