Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 23 (1138) z dnia 10.08.2022
Wydatki na naprawę urządzenia stanowiącego wyposażenie samochodu ciężarowego
Jesteśmy firmą świadczącą usługi transportowe. Czy wydatki na naprawę lodówki zainstalowanej w samochodzie ciężarowym, będącym środkiem trwałym, można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Zaznaczamy, że lodówka stanowi standardowe wyposażenie pojazdu.
Wydatki na naprawę lodówki wchodzącej w skład wyposażenia pojazdu stanowiącego firmowy środek trwały należy uznać za koszty remontu i jako takie zaliczyć jednorazowo, w momencie ich poniesienia, do kosztów uzyskania przychodów. |
Ustawy o podatku dochodowych nie określają pojęcia naprawy czy remontu środka trwałego. W praktyce, w celu kwalifikacji wydatków o tym charakterze, jednostki korzystają z definicji wynikającej z art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane, w myśl której przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
W konsekwencji przyjmuje się, że istotą remontu są wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego. W ich zakres wchodzi m.in. wymiana kompletnych elementów czy podzespołów maszyny, w tym jej części składowych. Co do zasady, przyczyną remontu jest zużycie eksploatacyjne składnika majątku, ale może być to również awaria, która wynika z wady danego elementu. W każdym przypadku przyjmuje się jednak, że wymiana zużytych, uszkodzonych lub wadliwych elementów środka trwałego ma charakter odtworzeniowy, przywracający pierwotną wartość użytkową i niezmieniający charakteru remontowanego środka trwałego.
Należy pamiętać, że od wydatków remontowych odróżnia się nakłady ulepszeniowe.
Ulepszenie następuje w wyniku przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji środka trwałego, o ile ich wartość w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł (por. art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP i odpowiednio art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF). |
W porównaniu do remontu wydatki takie powodują wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do wartości z dnia jego przyjęcia do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji. Wówczas, o ile wydatki przekraczają wartość 10.000 zł, podwyższeniu o ich sumę podlega ich wartość początkowa.
Podsumowanie
Wydatki na wymianę czy naprawę uszkodzonej lodówki zainstalowanej w kabinie samochodu, stanowiącej element jego wyposażenia, należy uznać za prace remontowe. Na skutek ich przeprowadzenia nie dochodzi bowiem do zmiany cech użytkowych samochodu, a tym samym jego ulepszenia.
Tak więc poniesione wydatki mogą zostać jednorazowo zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich poniesienia. U podatników prowadzących księgi rachunkowe przez datę poniesienia należy rozumieć dzień ujęcia wydatków w księgach rachunkowych (na jakimkolwiek koncie, niekoniecznie kosztowym).
Dodajmy, że w takim przypadku bez znaczenia pozostaje kwestia wysokości poniesionych wydatków.
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|