Przegląd Podatku Dochodowego nr 15 (375) z dnia 1.08.2014
Koszty wymiany zużytych części składowych środka trwałego
W wózku widłowym wymieniliśmy zużyte opony i inne części składowe. Poniesione wydatki na materiały i za usługę przekroczyły 3.500 zł. Czy wydatki te mogliśmy bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Wydatki poniesione w związku z wymianą zużytych części składowych wózka widłowego mogły być bezpośrednio ujęte w koszty uzyskania przychodu.
Nakłady poniesione na środek trwały mogą być zaliczone do wydatków remontowych lub powodujących jego ulepszenie. W zależności od tej kwalifikacji poniesione wydatki bezpośrednio podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów lub powiększają wartość początkową środka trwałego. Przepisy podatkowe uzależniają sposób rozliczenia nakładów w zależności od tego czy powodują one ulepszenie środka trwałego, czy stanowią jego remont. Oznacza to, że w każdym przypadku zachodzi konieczność indywidualnej oceny charakteru wydatków poniesionych na środek trwały.
Stosownie do art. 22g ust. 17 updof i art. 16g ust. 13 updop, ulepszenie może mieć postać przebudowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji. Nakłady na środek trwały powodują jego ulepszenie, jeżeli spełniają następujące przesłanki:
- suma poniesionych w ciągu roku wydatków przekracza 3.500 zł,
- wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środka trwałego do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonego środka trwałego i kosztami jego eksploatacji.
Środek trwały należy uznać za ulepszony, gdy wskazane warunki są zachowane. Wówczas wartość nakładów ulepszeniowych dolicza się do wartości początkowej środka trwałego. W efekcie rozliczenie tych wydatków w ciężar kosztów podatkowych dokonywane jest poprzez odpisy amortyzacyjne.
Prace remontowe wyróżnia to, że nie powodują wzrostu wartości użytkowej środka trwałego, a tylko przywracają jego właściwości użytkowe. Istotą remontu jest bowiem przywrócenie pierwotnego stanu technicznego, które nie powoduje zmiany charakteru i funkcji remontowanego obiektu, lecz umożliwia jego wykorzystywanie zgodnie z gospodarczym przeznaczeniem. Nie jest zatem wykluczona sytuacja, że remont będzie się wiązał z wymianą zużytych zespołów i części. Dla tego rodzaju nakładów ustawodawca nie zastrzegł szczególnej formy rozliczania wydatków w czasie, co oznacza, że bez względu na ich wysokość podlegają bezpośrednio zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów w momencie ich poniesienia.
Wymiana opon i innych części składowych, o której mowa w pytaniu, mieści się w zakresie pojęcia remontu. Dzięki poniesionym nakładom wymienione zostały części urządzenia zużyte w czasie jego wykorzystywania w działalności gospodarczej. Zamontowanie nowych części nie zwiększyło wartości użytkowej wózka widłowego, lecz służyło odtworzeniu pierwotnego stanu technicznego. Uzasadnione jest więc stwierdzenie, że wydatki poniesione na zakup nowych części oraz na usługę należało bezpośrednio zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu.
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|