Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 7 (834) z dnia 1.03.2014
Modernizacja nieruchomości małżonka
Małżonkowie mają wspólność majątkową. Mąż użyczył żonie, w celu prowadzenia działalności gospodarczej, nieruchomość nabytą w drodze dziedziczenia jako majątek odrębny. Czy żona może zaliczyć nakłady na modernizację tej nieruchomości do inwestycji w obcym środku trwałym w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej?
Nakłady modernizacyjne poniesione na nieruchomość użytkowaną na podstawie umowy użyczenia, stanowiącą odrębny majątek strony użyczającej, mogą być rozliczone jako inwestycja w obcym środku trwałym. |
Z chwilą zawarcia małżeństwa powstaje między małżonkami z mocy ustawy wspólność majątkowa (wspólność ustawowa) obejmująca przedmioty majątkowe nabyte w czasie jej trwania przez oboje małżonków lub przez jednego z nich (majątek wspólny). Przedmioty majątkowe nieobjęte wspólnością ustawową należą do majątku osobistego każdego z małżonków. Będą to m.in. przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (por. art. 31-33 oraz art. 49 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego).
Zatem w sytuacji przedstawionej w pytaniu, o ile spadkodawca nie postanowił inaczej, majątek w postaci nieruchomości nabyty przez męża w drodze dziedziczenia stanowi jego majątek osobisty. Nie ogranicza tego małżeńska wspólność majątkowa.
Oznacza to, że prace modernizacyjne wykonane w przedmiotowej nieruchomości (wykorzystywanej na podstawie umowy użyczenia w prowadzonej działalności gospodarczej) przez żonę będą stanowiły nakłady na obcy składnik majątku, a więc w myśl ustawy o PDOF, będą kwalifikowane do "inwestycji w obcych środkach trwałych".
Jak wynika z art. 22a ust. 2 pkt 1 ustawy o PDOF, inwestycje w obcych środkach trwałych zalicza się do środków trwałych i amortyzuje niezależnie od okresu ich używania.
Wartość początkową takiego środka trwałego (inwestycji w obcym środku trwałym) ustala się na ogólnych zasadach wynikających z art. 22g ustawy o PDOF, czyli najczęściej jest to koszt wytworzenia lub cena nabycia.
Podatnicy mogą indywidualnie ustalić stawkę amortyzacyjną dla przyjętych do używania inwestycji w obcych środkach trwałych. Dla inwestycji w obcych budynkach (lokalach) lub budowlach okres amortyzacji nie może być krótszy niż 10 lat, co odpowiada 10% stawce amortyzacyjnej.
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|