Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 16 (352) z dnia 20.08.2013
Remont środka trwałego - zakup silnika do pojazdu specjalnego
Zakupiliśmy silnik do pojazdu specjalnego. Czy koszty jego zakupu zaksięgować w koszty bieżące, czy na zwiększenie wartości początkowej?
Jeżeli silnik nabyto w celu wymiany zużytego (uszkodzonego), to mamy do czynienia z remontem. Istotą remontu jest bowiem przywrócenie pierwotnego stanu technicznego wraz z wymianą zużytych składników technicznych (np. części zamiennych), które nie powoduje zmiany charakteru i funkcji remontowanego obiektu, lecz umożliwia wykorzystywanie zgodnie z jego gospodarczym przeznaczeniem i następuje w trakcie jego eksploatacji. Będą to więc wszystkie zmiany trwale przywracające pierwotny poziom techniczny danego środka trwałego, pierwotną zdolność użytkową utraconą na skutek upływu czasu i eksploatacji. Co do zasady, koszty remontów środków trwałych zaliczane są do kosztów bieżącego okresu.
W sytuacji opisanej w pytaniu koszty zakupu silnika, jako koszty remontu, można ująć w księgach rachunkowych, zapisem:
|
Jeżeli wymianie silnika towarzyszą dodatkowe prace remontowe pojazdu specjalnego (przechodzi on remont kapitalny), to jednostka powinna ocenić czy jednorazowe obciążenie wyniku bieżącego okresu nie wywrze istotnie ujemnego wpływu na jakość informacji sprawozdawczej (art. 4 ust. 1 ustawy o rachunkowości). Jeżeli jednostka uzna, iż koszt remontu jest istotny, to powinna go rozliczać w czasie za pośrednictwem konta 64-0 "Czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów".
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|