Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 28 (783) z dnia 1.10.2012
Wymiana podłogi - remont czy ulepszenie?
Czy wymianę podłogi w budynku biurowym należy kwalifikować do kosztów remontu, czy ulepszenia obiektu? Jak rozliczyć koszty wywozu odpadów i gruzu powstałych w wyniku prowadzonych prac?
Wydatki poniesione na przywrócenie pierwotnego stanu obiektu należy kwalifikować do kosztów remontu zaliczanych bez względu na ich wysokość bezpośrednio (jednorazowo) do kosztów uzyskania przychodów. |
Remontem jest wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym. Taką definicję remontu zawiera art. 3 pkt 8 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. 2010 r. nr 243, poz. 1623 ze zm.).
Można więc stwierdzić, że istotą remontu środka trwałego jest przywrócenie jego pierwotnego stanu technicznego.
Natomiast z ulepszeniem środków trwałych mamy do czynienia, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, adaptację, rekonstrukcję czy modernizację w danym roku podatkowym przekracza 3.500 zł, a wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do ich wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania czy kosztami ich eksploatacji.
Wówczas takie wydatki ulepszeniowe zwiększają wartość początkową ulepszonego środka trwałego.
Jak wyjaśnił Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 14 października 2011 r., nr IPTPB3/423-235/11-2/PM:
"(...) Różnica pomiędzy nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega zatem na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełniania innych, nowych funkcji czy wymagań, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych. (...)"
Przypadek opisany w pytaniu stanowi przykład typowych prac remontowych. Trudno bowiem uznać wymianę podłogi w budynku za prace powodujące wzrost jego wartości użytkowej. Podłoga była także wcześniej i będzie nadal, a to, że użyto nowszych materiałów, nie zmienia jego cech użytkowych na lepsze.
W księgach rachunkowych wydatki na remont środków trwałych w związku z ich zużyciem eksploatacyjnym, wykonane przez podmiot zewnętrzny, kwalifikuje się do kosztów działalności operacyjnej i odnosi się na konto 40-2 "Usługi obce".
Na analogicznych zasadach księguje się wydatki dotyczące wywozu gruzu i innych odpadów powstałych w wyniku prac remontowych.
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|