Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (1028) z dnia 20.07.2019
Wydatki na wymianę dachu - remont czy ulepszenie?
Dokonaliśmy pełnej wymiany dachu. Dotychczasowe dachówki cementowe zastąpiono dachówkami ceramicznymi. Jednocześnie wymieniono orynnowanie oraz większą część listew, na których zamontowane są dachówki. Czy poniesione wydatki mogą zostać uznane za remont, czy ulepszenie?
Wydatki związane z wymianą poszycia dachowego (w tym listew i rynien) można uznać za nakłady remontowe. W konsekwencji ich wartość podlega jednorazowemu zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów. |
Środki trwałe uważa się za ulepszone, gdy suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza 10.000 zł i wydatki te powodują wzrost wartości użytkowej w stosunku do wartości z dnia przyjęcia środków trwałych do używania, mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą ulepszonych środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Jeżeli środki trwałe uległy ulepszeniu, wartość początkową tych środków powiększa się o sumę wydatków na ich ulepszenie, w tym także o wydatki na nabycie części składowych lub peryferyjnych, których jednostkowa cena nabycia przekracza 10.000 zł (por. art. 16g ust. 13 ustawy o PDOP oraz art. 22g ust. 17 ustawy o PDOF).
Ustawy o podatku dochodowym nie definiują natomiast pojęcia remontu. W praktyce, przy kwalifikacji takich wydatków stosuje się definicję zawartą w art. 3 pkt 8 ustawy Prawo budowlane. Zgodnie z tym przepisem, przez remont należy rozumieć wykonywanie w istniejącym obiekcie budowlanym robót budowlanych polegających na odtworzeniu stanu pierwotnego, a niestanowiących bieżącej konserwacji, przy czym dopuszcza się stosowanie wyrobów budowlanych innych niż użyto w stanie pierwotnym.
W praktyce przyjmuje się zatem, że istotą remontu są wszystkie działania przywracające pierwotny stan techniczny i użytkowy środka trwałego, w tym również polegające na wymianie zużytych składników technicznych, następujące w toku eksploatacji środka trwałego i będące wynikiem tej eksploatacji, niezwiększającej jego wartości początkowej. Podkreślenia wymaga fakt, że przy remoncie mogą być stosowane materiały odpowiadające aktualnym standardom technologicznym. Remont następuje w toku eksploatacji środka trwałego przez podatnika i co do zasady, jest wynikiem jego zużycia. Wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe ma charakter odtworzeniowy, przywracający jedynie jego pierwotną wartość użytkową i niezmieniający jego charakteru.
Zatem różnica między nakładami ponoszonymi na remont a nakładami ponoszonymi na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że remont zmierza do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środka trwałego i jest rodzajem naprawy, wymiany zużytych elementów, natomiast w wyniku ulepszenia środek trwały zostaje unowocześniony lub przystosowany do spełniania innych, nowych funkcji, zyskuje istotną zmianę cech użytkowych.
Uwzględniając powyższe zakładamy, że w sytuacji przedstawionej w pytaniu mamy do czynienia z typowymi pracami odtworzeniowymi, czyli remontowymi. Bez wpływu na taką kwalifikację pozostaje fakt zastosowania innego rodzaju materiałów w postaci dachówek ceramicznych. Ich funkcja pozostaje bowiem taka sama. Podobnie będzie w odniesieniu do wydatków na wymianę orynnowania oraz wymianę drewnianych listew, na których układane są dachówki.
W konsekwencji, poniesione przez jednostkę wydatki, jako posiadające charakter odtworzeniowy (czyli remontowy), mogą zostać jednorazowo zaliczone (w dacie poniesienia) do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej.
Dodajmy, że w przypadku remontów bez znaczenia pozostaje wysokość poniesionych wydatków. Ustawy podatkowe nie wprowadziły bowiem w tym zakresie żadnych ograniczeń.
Zaznaczmy jednak, że w określonych (naszym zdaniem - wyjątkowych) przypadkach wymiana pokrycia dachowego może zostać uznana za ulepszenie. Przykładowo stwierdził tak Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 29 marca 2018 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.35.2018.2.ZK, odnosząc się do oceny kompleksowych prac rekonstrukcyjnych prowadzonych w zabytkowym obiekcie. Według organu podatkowego:
"(...) prace inwestycyjne, które Wnioskodawca zamierza wykonać w ww. zabytkowym budynku (środku trwałym):
- będą obejmowały rekonstrukcję drewnianej więźby dachowej, wymianę pokrycia dachowego oraz rekonstrukcję ceglanej elewacji w zabytkowym budynku Wnioskodawcy,
- podniosą parametry techniczne budynku i spowodują znaczny wzrost wartości użytkowej budynku, mierzonej zwłaszcza okresem użytkowania,
- przekraczają znamiona zwykłego bieżącego remontu, którego celem jest utrzymanie środka trwałego w niepogorszonym stanie,
(...) mają charakter ulepszeniowy, co oznacza, że wydatki poniesione z tego tytułu mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych od powiększonej o kwotę tych wydatków, zgodnie z art. 16g ust. 13 updop, wartości początkowej tego składnika majątku (środka trwałego). (...)"
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|