Przegląd Podatku Dochodowego nr 12 (420) z dnia 20.06.2016
Remont z wykorzystaniem nowoczesnych technologii i materiałów
Nie każda wymiana zużytych elementów środka trwałego na nowe z zastosowaniem nowocześniejszych materiałów jest ulepszeniem. Przy ocenie wydatków czy są to wydatki na remont, czy na ulepszenie należy brać pod uwagę zmieniającą się rzeczywistość gospodarczą i postęp techniczny, mające wpływ na sposób i środki realizowania robót tym pojęciem objętych. |
Tak wynika z interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 kwietnia 2016 r., nr IBPB-1-2/4510-215/16/AP.
Baza interpretacji wydawanych m.in. przez organy podatkowe dostępna jest w serwisie www.interpretacje.gofin.pl |
Sprawa dotyczyła spółki, której głównym przedmiotem działalności jest zaopatrywanie w wodę i odprowadzanie ścieków na terenie gminy. Spółka zamierza wyremontować niektóre odcinki sieci wodociągowych i kanalizacyjnych stanowiących jej środki trwałe. Prace będą polegały na wymianie zużytych elementów sieci na nowe z innego materiału albo na naprawie wybranych odcinków sieci. Naprawa będzie wykonywana przy zastosowaniu obecnie powszechnie używanych technologii bezwykopowych, tj. metodzie "rękawa", reliningu i krakingu. W przypadku remontu bezwykopowego średnica rur czasami ulegnie nieznacznej zmianie, zapewniając jednocześnie poprawienie hydrauliki i przedłużenie żywotności sieci bez zmiany jej przeznaczenia.
Spółka miała wątpliwość czy w przypadku gdy stare rury zostaną zastąpione nowocześniejszymi rurami lub zostaną wzmocnione i uszczelnione od wewnątrz za pomocą wymienionych technologii bez zmiany cech użytkowych, ale z odtworzonym okresem użytkowania, będzie to remont, czy ulepszenie środka trwałego? W jej opinii będzie to remont.
Organ podatkowy zgodził się ze stanowiskiem spółki. Wskazał, że wydatki poniesione na remont mogą być bezpośrednio zaliczane do kosztów uzyskania przychodów, natomiast nakłady na ulepszenie obcego środka trwałego - poprzez odpisy amortyzacyjne. O odpowiedniej kwalifikacji decyduje zakres przeprowadzonych robót.
Różnica między nakładami na remont a nakładami na ulepszenie środków trwałych polega na tym, że pierwsze z nich zmierzają do podtrzymania, odtworzenia wartości użytkowej środków trwałych, a drugie do podjęcia, czy rozszerzenia działalności w drodze budowy, rozbudowy, rekonstrukcji, adaptacji lub modernizacji, powodującej istotną zmianę cech użytkowych. Z kolei remont ma na celu przywrócenie pierwotnego stanu technicznego i użytkowego środka trwałego wraz z wymianą zużytych składników technicznych, nie zmieniając jego charakteru i funkcji. Może być przy tym realizowany z zastosowaniem nowoczesnych materiałów.
Ponoszone przez spółkę wydatki na prace polegające na wymianie zużytych rur i ich naprawie mają charakter remontowy.
www.SrodkiTrwale.pl - Wydatki na remont i ulepszenie:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|