Gazeta Podatkowa nr 45 (1190) z dnia 3.06.2015
Ujęcie w księgach przychodu ze sprzedaży złomu
Postawiliśmy w stan likwidacji całkowicie zamortyzowane maszyny produkcyjne w związku z zakupem nowych maszyn. Obecnie dokonaliśmy ich fizycznej likwidacji. Uzyskany z tej likwidacji złom przyjęliśmy do magazynu materiałów. Złom ten zamierzamy sprzedać na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej. Jakich księgowań dokonać w księgach rachunkowych?
W związku z postawieniem środka trwałego w stan likwidacji wystawia się dowód "LT - Likwidacja środka trwałego". Dokument ten jest podstawą wyksięgowania z ewidencji bilansowej likwidowanego środka trwałego. Jeśli środek trwały, który postawiono w stan likwidacji, jest już w 100% zamortyzowany, podlega on wyksięgowaniu z ksiąg rachunkowych w jego wartości początkowej w następujący sposób:
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".
Gdy likwidowany środek trwały nie jest całkowicie umorzony, wartość księgową netto tego środka trwałego, czyli wartość nieumorzoną, odnosi się, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". W ewidencji księgowej jednostka może dokonać następującego księgowania:
a) kwota dotychczasowego umorzenia
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe",
b) wartość nieumorzona, tj. wartość księgowa netto środka trwałego
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".
Jeżeli w związku z likwidacją jednostka poniesie również dodatkowe koszty, to ich wartość także powinna ująć w pozostałych kosztach operacyjnych.
Trzeba pamiętać, że postawienie środka trwałego w stan likwidacji nie zawsze jest jednoznaczne z jego fizyczną likwidacją. Może bowiem w jednostce mieć miejsce sytuacja, w której środek trwały przestaje być już używany, lecz z różnych przyczyn jego likwidacja następuje dopiero w terminie późniejszym. W takim przypadku wskazane jest, aby pod datą wyksięgowania środka trwałego z konta 01 "Środki trwałe" ująć go w ewidencji pozabilansowej. Wartość początkową postawionego w stan likwidacji środka trwałego odnosi się zatem na stronę Wn konta pozabilansowego 09 "Środki trwałe w likwidacji" zapisem jednostronnym. Wyksięgowanie środka trwałego z konta 09 po stronie Ma nastąpi po zakończeniu likwidacji na podstawie protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego.
Druk LT oraz wzór protokołu fizycznej likwidacji środka trwałego dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Wartość odzyskanego złomu z likwidacji środków trwałych, który jednostka przyjęła do magazynu materiałów, odnosi się do pozostałych przychodów operacyjnych zapisem:
- Wn konto 31 "Materiały",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Na koncie 76-0 ujmuje się także przychód osiągnięty ze sprzedaży złomu. Z kolei wartość sprzedanego złomu można zaksięgować na zwiększenie pozostałych kosztów operacyjnych zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 31 "Materiały".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|