Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (608) z dnia 20.04.2024
Sprzedaż ulepszenia w obcym środku trwałym
Spółka jawna poniosła wydatki na adaptację wynajmowanych pomieszczeń biurowych i ujęła je w księgach rachunkowych jako ulepszenie w obcym środku trwałym. W związku z planowaną zmianą siedziby, spółka zamierza odsprzedać wynajmującemu nakłady poniesione na wynajmowany lokal. Ulepszenie w obcym środku trwałym nie zostało całkowicie zamortyzowane. Jak ująć w księgach rachunkowych przychód ze sprzedaży tego ulepszenia?
Ulepszenie w obcych środkach trwałych stanowi, na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 15 lit. c) ustawy o rachunkowości, oddzielny środek trwały. W związku z tym przychody z jego sprzedaży odnosi się w księgach rachunkowych na dobro pozostałych przychodów operacyjnych. |
Ulepszenie w obcym środku trwałym jest szczególnym rodzajem ulepszenia (rozbudowy, przebudowy, modernizacji itp.) polegającym na tym, że prace dokonywane są w obcych środkach trwałych używanych przez jednostkę na podstawie umowy najmu lub dzierżawy - zarówno w budynkach i budowlach, jak też maszynach i urządzeniach. Specyfiką tego rodzaju ulepszeń jest to, że ulepsza się nie własny, a cudzy obiekt, używany na podstawie stosownej umowy i za zgodą jego właściciela. Najczęściej są to ulepszenia, mające na celu przystosowanie obcego środka trwałego do potrzeb własnej działalności gospodarczej, poprzez jego adaptację (przebudowę).
Jeżeli jednostka ponosi nakłady na adaptację wynajmowanego lokalu przeznaczonego na cele biurowe, to ujmuje je wstępnie na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". Po zakończeniu prac, pod datą przekazania ulepszonego obcego środka trwałego do używania, nakłady ujęte wcześniej na koncie 08, jednostka przenosi (jako odrębny środek trwały) na konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Ulepszenie w obcym środku trwałym), np. na podstawie dokumentu "OT - Przyjęcie środka trwałego". Odpisów amortyzacyjnych od ulepszenia w obcym środku trwałym dokonuje się na zasadach ogólnych stosowanych dla środków trwałych. Na mocy art. 676 K.c., jeżeli najemca ulepszył rzecz najętą, wynajmujący, w braku odmiennej umowy, może według swego wyboru albo zatrzymać ulepszenia za zapłatą sumy odpowiadającej ich wartości w chwili zwrotu, albo żądać przywrócenia stanu poprzedniego. Z pytania wynika, że spółka zamierza odsprzedać wynajmującemu poniesione nakłady. W takim przypadku należy wyksięgować ten środek trwały z ewidencji bilansowej, np. na podstawie dowodu "LT - Likwidacja środka trwałego", a przychód z tytułu sprzedaży odnieść, na mocy art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości, na dobro pozostałych przychodów operacyjnych.
Ewidencja wyksięgowania i sprzedaży ulepszenia w obcym środku trwałym 1. LT - wyksięgowanie ulepszenia w obcym środku trwałym z ewidencji bilansowej: a) do wysokości dotychczasowego umorzenia: - Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", b) nieumorzona wartość ulepszenia w obcym środku trwałym: - Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne", 2. FS - faktura dokumentująca sprzedaż ulepszenia w obcym środku trwałym: a) wartość brutto faktury: Wn konto 24-9 "Pozostałe rozrachunki - inne", |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|