Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 20 (1171) z dnia 10.07.2023
Dotacja otrzymana do budowanego środka trwałego
Jednostka w związku z budową środka trwałego otrzymała dotację. Jak ująć takie środki w księgach rachunkowych i jaki będą one miały wpływ na przyjęcie środka trwałego do ewidencji oraz amortyzacji?
Środki pieniężne otrzymane na sfinansowanie nabycia lub wytworzenia środków trwałych, w tym także środków trwałych w budowie, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych, zalicza się w momencie ich otrzymania do rozliczeń międzyokresowych przychodów. Następnie zakwalifikowane do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych od środków trwałych sfinansowanych z tych źródeł (por. art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości).
W myśl powyższego, w księgach rachunkowych dotację przeznaczoną na finansowanie m.in. środków trwałych w budowie ujmuje się w momencie jej otrzymania, tj. w momencie wpływu środków pieniężnych na rachunek bankowy jednostki, zapisem:
- Wn konto 13-0 "Rachunek bieżący",
- Ma konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów".
Następnie, po przyjęciu do używania środka trwałego i jego wprowadzeniu do ewidencji (zapisem: Wn konto 01 "Środki trwałe", Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie") równolegle do odpisów amortyzacyjnych, kwotę ujętą na koncie 84 odnosi się na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne", co może następować zapisem:
1) miesięczny odpis amortyzacyjny:
- Wn konto 40-0 "Amortyzacja",
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych";
2) rozliczanie dotacji na zakup lub budowę środka trwałego:
- Wn konto 84,
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Ponieważ dla celów podatku dochodowego do kosztów uzyskania przychodów nie zalicza się tej części odpisu amortyzacyjnego, która przypada na kwotę otrzymanej dotacji (por. art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 45 ustawy o PDOF), w ewidencji analitycznej do konta 40-0 warto jest wyodrębnić konta KUP i NKUP.
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|