Gazeta Podatkowa nr 42 (1083) z dnia 26.05.2014
Zakup nieruchomości zabudowanej w księgach rachunkowych
O sposobie ujęcia w księgach rachunkowych zakupionej nieruchomości decyduje cel jej nabycia. Nieruchomość może być zakupiona na potrzeby prowadzonej działalności operacyjnej przez jednostkę, w celu odsprzedaży, lub też czerpania korzyści ekonomicznych z przyrostu wartości bądź uzyskiwania przychodów w postaci czynszu za dzierżawę lub najem.
Nieruchomość zaliczona do środków trwałych
Jeżeli celem zakupu nieruchomości jest jej wykorzystywanie na potrzeby prowadzonej działalności operacyjnej (podstawowej, statutowej), wówczas należy ją zaliczyć do środków trwałych - o ile spełnia ona warunki określone w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości, tj.:
- przewidywany okres ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok,
- jest kompletna i zdatna do użytku,
- przeznaczona jest na potrzeby jednostki.
Do środków trwałych zalicza się w szczególności nieruchomości - w tym grunty, prawo wieczystego użytkowania gruntu, budowle i budynki.
W razie nabycia nieruchomości zabudowanej oddzielnymi środkami trwałymi będą grunty oraz posadowione na tym gruncie budynki i budowle.
Wartością początkową zakupionego środka trwałego jest cena nabycia. Z definicji ceny nabycia określonej w art. 28 ust. 2 i 8 ustawy o rachunkowości wynika, że jest nią cena należna sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku VAT oraz podatku akcyzowego, powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania, poniesione do dnia przyjęcia go do używania. Zalicza się do niej także koszty obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe.
Grunt jest zdatny do użytku z chwilą jego nabycia. Na jego wartość początkową wpływać będzie wyłącznie cena należna sprzedającemu oraz takie koszty, jak:
- opłaty notarialne, sądowe i cywilnoprawne,
- odsetki i różnice kursowe od kredytów zaciągniętych na sfinansowanie jego zakupu.
Grunt zaliczony do środków trwałych wprowadza się do ewidencji bilansowej na podstawie dowodu OT - według wartości początkowej ustalonej na koncie 30 "Rozliczenie zakupu" zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Grunty),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Wartość początkową obiektów posadowionych na nabytym gruncie podwyższyć mogą koszty poniesione w celu ich przystosowania do wykorzystania na potrzeby jednostki. W takim przypadku powinny zostać wprowadzone do ewidencji środków trwałych dopiero wówczas, gdy będą kompletne i zdatne do ich wykorzystywania na potrzeby jednostki. Do tego czasu ich wartość wynikającą z dowodu dokumentującego ich zakup, ujmuje się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie", zapisem:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Przyjęcie ich do używania nastąpi na podstawie dowodu OT, po uwzględnieniu wszystkich kosztów wpływających na ich wartość początkową, ujętych po stronie Wn konta 08. Przeksięgowanie wartości początkowej ujmuje się w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe" (w analityce: Budynki),
- Ma konto 08 "Środki trwałe w budowie".
Zdarza się, że na dowodzie zakupu nieruchomości (fakturze, rachunku) oraz akcie notarialnym podana jest łączna wartość nieruchomości zabudowanej. Gdy nie jest znana cena zakupu gruntu i poszczególnych obiektów znajdujących się na tym gruncie, to w celu wprowadzenia ich do ksiąg rachunkowych należy ustalić ją we własnym zakresie. Jeżeli jest to niemożliwe, można zlecić wykonanie wyceny nieruchomości rzeczoznawcy majątkowemu. Na podstawie tej wyceny należy proporcjonalnie ustalić udział poszczególnych środków trwałych w ogólnej cenie ich zakupu (przykład).
Trzeba przy tym mieć na uwadze, aby łączna wartość poszczególnych obiektów była zgodna z ceną zakupu wynikającą z aktu notarialnego. Koszty wyceny nieruchomości przeprowadzonej przez rzeczoznawcę nie są związane z jej zakupem. Nie powinny zatem zwiększać wartości początkowej gruntu oraz znajdujących się na nim obiektów.
Wartość usługi wykonanej przez rzeczoznawcę jednostka powinna zaliczyć do kosztów bieżącego okresu i ująć w księgach rachunkowych zapisem:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Usługi obce) lub odpowiednie konto zespołu 5,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Jak już wskazano wcześniej, wartość początkową poszczególnych środków trwałych zwiększać będą koszty związane z ich zakupem. Należy je przyporządkować do poszczególnych środków trwałych według określonego klucza rozliczeniowego, np. biorąc pod uwagę udział procentowy wartości poszczególnych środków trwałych w łącznej cenie zakupu.
Nieruchomość zaliczona do towarów
Jeżeli nieruchomość została nabyta w celu jej odsprzedaży, wówczas należy zaliczyć ją do aktywów obrotowych. Wartość zakupionej nieruchomości ujmuje się na podstawie dowodu dokumentującego jej zakup na koncie 33 "Towary", zapisem:
- Wn konto 33 "Towary",
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Nieruchomość zakwalifikowana do inwestycji
Przez inwestycje w znaczeniu określonym w art. 3 ust. 1 pkt 17 ustawy o rachunkowości rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend (udziałów w zyskach) lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej. W szczególności zalicza się do nich aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągania tych korzyści.
Do ewidencji składników aktywów zaliczonych do inwestycji służy konto 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa".
Jeżeli jednostka nabędzie nieruchomości w celu czerpania korzyści, np. w postaci czynszu za dzierżawę, to grunty oraz inne obiekty budowlane znajdujące się na tym gruncie ujmuje w księgach rachunkowych na koncie 04 na podstawie dowodów dokumentujących zakup, zapisami:
a) wartość początkowa gruntu
- Wn konto 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa" (w analityce: Grunty),
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu",
b) wartość początkowa budynków
- Wn konto 04 "Inwestycje w nieruchomości i prawa" (w analityce: np. budynek nr 1, budynek nr 2) lub konto 08 "Środki trwałe w budowie" - jeżeli konieczne jest poniesienie dodatkowych nakładów przed ich wynajmem,
- Ma konto 30 "Rozliczenie zakupu".
Nieruchomości zaliczane do inwestycji mogą być wycenione według:
a) zasad stosowanych do środków trwałych (określonych w art. 28 ust. 1 pkt 1 oraz w art. 31, art. 32 ust. 1-5 ustawy o rachunkowości),
b) ceny rynkowej bądź inaczej określonej wartości godziwej.
Przyjęta przez jednostkę metoda wyceny powinna zostać opisana w dokumentacji zasad (polityki) rachunkowości jednostki.
Przykład Założenia
a) sporządzenie aktu notarialnego 1.600 zł netto (plus VAT 368 zł), b) opłata sądowa za wpis w księdze wieczystej 200 zł.
Dekretacja
Księgowania |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 29.09.1994 r. o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.)
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|