Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 5 (341) z dnia 1.03.2013
Moment wyksięgowania zużytej kasy fiskalnej z ewidencji środków trwałych
W 2010 r. ze względu na zapełnienie pamięci fiskalnej wymieniliśmy kasę fiskalną na nową. Jednak zapomnieliśmy ją wykreślić z ewidencji środków trwałych. Kiedy powinniśmy tego dokonać?
Wyksięgowanie kasy fiskalnej z ewidencji bilansowej powinno odbyć się już w momencie wycofania jej z używania i podjęcia decyzji o likwidacji - na podstawie dowodu "LT - Likwidacja środka trwałego", zapisem:
a) wartość początkowa kasy fiskalnej: Ma konto 01 "Środki trwałe", b) dotychczasowe umorzenie: Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", c) wartość nieumorzona: Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". |
Środki trwałe, które na skutek zużycia, zniszczenia bądź utraty przydatności nie mogą być wykorzystywane w prowadzonej działalności są wycofywane z używania, a to z kolei stanowi podstawę do postawienia ich w stan likwidacji i wyksięgowania z ewidencji bilansowej.
Moment postawienia środka trwałego w stan likwidacji i wyksięgowania go z ewidencji bilansowej nie zawsze jest jednak równoznaczny z jego faktyczną likwidacją. W praktyce zdarza się, że fizyczna likwidacja (np. utylizacja) zostaje przeprowadzona w terminie późniejszym. Dlatego też przeznaczony do likwidacji środek trwały wprowadza się pod datą postawienia w stan likwidacji do ewidencji pozabilansowej (równocześnie z wyksięgowaniem z ewidencji bilansowej - na podstawie dowodu LT), zapisem:
- Wn konto 09 "Środki trwałe w likwidacji". |
Dopiero dokonanie fizycznej likwidacji środka trwałego (potwierdzonej protokołem likwidacyjnym) powoduje wyksięgowanie wartości zlikwidowanego środka trwałego z ewidencji pozabilansowej, zapisem:
- Ma konto 09 "Środki trwałe w likwidacji". |
Warto przy tym zaznaczyć, iż przepisy rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące oraz warunków ich stosowania (Dz. U. nr 212, poz. 1338 ze zm.) stanowią, iż zakończenie pracy w trybie fiskalnym przez każdą kasę lub wymiana pamięci fiskalnej kasy wymaga dokonania, z udziałem pracownika urzędu skarbowego, czynności odczytania zawartości pamięci fiskalnej kasy, z której sporządza się protokół według wzoru określonego w załączniku nr 4 do tego rozporządzenia.
Po wycofaniu kasy fiskalnej z użytku i dokonaniu wszelkich formalności (m.in. potwierdzonego protokołem odczytu zapisów kasy fiskalnej z udziałem pracownika urzędu skarbowego) kasę można przekazać do utylizacji.
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|