Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 13 (469) z dnia 1.07.2018
Ujęcie w księgach rachunkowych faktury z tytułu wykupu przedmiotu leasingu po zakończeniu umowy
Trzy lata temu zawarliśmy umowę leasingu, która dla celów bilansowych jest leasingiem finansowym, a dla podatkowych - operacyjnym. Przedmiot leasingu wprowadziliśmy do ksiąg rachunkowych jako środek trwały. Wyznaczyliśmy okres amortyzacji na 5 lat. Czy po wykupie przedmiotu leasingu powinniśmy kontynuować amortyzację tego środka trwałego? Jak w takiej sytuacji zaksięgować fakturę za wykup?
W przypadku nabycia przedmiotu leasingu za opłatę końcową, przedmiot leasingu nadal wykazuje się księgach rachunkowych korzystającego i kontynuuje jego amortyzację. W ramach uproszczenia jednostka może odnieść nieumorzoną wartość leasingowanego środka trwałego w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych, a do ewidencji bilansowej wprowadzić nowy środek trwały na podstawie faktury wykupu przedmiotu leasingu. |
Jeśli umowa leasingu została przez jednostkę zakwalifikowana jako leasing finansowy, to przedmiot tej umowy jednostka ujmie w księgach jako składnik aktywów trwałych podlegający amortyzacji, a drugostronnie jako zobowiązanie finansowe, zapisem:
- Wn konto 01 "Środki trwałe", - Ma konto 24-9/2 "Rozrachunki z finansującym z tytułu przedmiotu leasingu". |
Korzystający dokonuje odpisów amortyzacyjnych od przedmiotu leasingu finansowego według zasad ogólnych określonych w art. 32 i 33 ustawy o rachunkowości. Jeżeli umowa leasingu przewiduje, że po jej zakończeniu korzystający uzyska tytuł własności przedmiotu leasingu, to taki składnik aktywów amortyzuje się przez okres ekonomicznej użyteczności zgodnie z zasadami amortyzacji stosowanymi przez korzystającego do podobnych własnych składników aktywów. Z treści pytania jednostki wynika, że umowa leasingu została zawarta na 3 lata, a przyjęty przez jednostkę okres amortyzacji przedmiotu leasingu wyniósł 5 lat. Wobec tego po zakończeniu umowy leasingu w księgach rachunkowych pozostał środek trwały (przedmiot umowy leasingu) jeszcze niezamortyzowany (pozostało 2 lata).
Szczegółowo zasady amortyzacji przedmiotu leasingu opisuje Krajowy Standard Rachunkowości nr 5 "Leasing, najem i dzierżawa" (KSR nr 5). Według punktu VI.10 KSR nr 5, w przypadku nabycia przedmiotu leasingu za opłatę końcową, jest on w dalszym ciągu wykazywany w aktywach korzystającego, który kontynuuje jego amortyzowanie przez okres ekonomicznej użyteczności.
Sposób ewidencji opłaty końcowej zależy od tego czy jednostka ustalając wartość początkową przedmiotu leasingu, uwzględniła w niej opłatę końcową. Jeśli wartość początkowa przedmiotu leasingu zawiera opłatę końcową, to stanowi ona część kapitałową i służy spłacie zobowiązania z tytułu nabycia przedmiotu leasingu. Ewentualna nadwyżka spłat nad kwotą zobowiązania obciąża pozostałe koszty operacyjne. Taki sposób ewidencji wynika z pkt VI.10 KSR nr 5.
Ewidencja księgowa w momencie wykupu przedmiotu leasingu,
|
KSR nr 5 nie objaśnia jednak jak postąpić, gdy wartość początkowa przedmiotu leasingu nie zawiera opłaty końcowej.
W przypadku gdy jednostka nie uwzględniła opłaty końcowej w wartości początkowej przedmiotu leasingu, wartość wynikającą z faktury wykupu przedmiotu leasingu można zarachować na zwiększenie wartości początkowej tego środka trwałego.
Ewidencja księgowa w momencie wykupu przedmiotu leasingu,
|
Innym możliwym sposobem ewidencji (w ramach uproszczenia, o którym mowa w art. 4 ust. 4 ustawy o rachunkowości), jest rozwiązanie polegające na tym, że pozostałą nieumorzoną wartość leasingowanego środka trwałego odnosi się w pozostałe koszty operacyjne, a do ewidencji bilansowej wprowadza się nowy środek trwały o nowej wartości początkowej wynikającej z faktury dokumentującej wykup przedmiotu leasingu. Jeśli natomiast wykupiony przedmiot leasingu nie spełnia kryteriów do uznania go za środek trwały, w tym np. ze względu na jego niewielką wartość, która nie przekracza kwoty ustalonej przez jednostkę w polityce rachunkowości, to jego wartość odnosi się w księgach rachunkowych jednorazowo w ciężar kosztów.
Wyksięgowanie przedmiotu leasingu z ewidencji bilansowej oraz wprowadzenie
|
Jeśli dla celów podatkowych przedmiotowa umowa leasingu została przez jednostkę zakwalifikowana do umowy leasingu operacyjnego, to przedstawione w ostatniej tabeli rozwiązanie niweluje rozbieżności pomiędzy wartością początkową środka trwałego przyjętą dla celów bilansowych a wartością przyjętą w celach podatkowych.
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|