Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (458) z dnia 20.01.2018
Zaliczka wpłacona na poczet nabycia samochodu osobowego
W 2017 r. wpłaciliśmy zaliczkę na poczet nabycia samochodu osobowego, który będzie wykorzystywany do działalności mieszanej. W 2018 r. zostanie zawarta umowa leasingu operacyjnego, a bilansowo będzie to leasing finansowy. Wpłacona zaliczka zostanie zaliczona na poczet opłaty wstępnej. Samochód wprowadzimy do ewidencji środków trwałych. Jak powinniśmy ująć fakturę zaliczkową w księgach 2017 r. oraz jak wykazać ją w bilansie?
Z treści pytania wynika, że jednostka zamierza zawrzeć umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego, którą dla celów bilansowych będzie traktować jak leasing finansowy. W pierwszej kolejności jednostka wpłaci zaliczkę na poczet nabycia samochodu prawdopodobnie do salonu samochodowego oraz otrzyma fakturę zaliczkową. Zakładamy, iż zakup pojazdu sfinansuje firma leasingowa na podstawie zawartej umowy leasingowej, a wpłaconą zaliczkę na samochód zaliczy na poczet opłaty wstępnej. Z kolei salon samochodowy wystawi fakturę korygującą całość faktury zaliczkowej. Transakcja rozłoży się jednak na dwa lata obrotowe. W księgach rachunkowych kończącego się 2017 r. jednostka ujmie wpłatę zaliczki oraz fakturę zaliczkową. Natomiast w księgach roku następnego (tj. 2018 r.), na podstawie umowy leasingu, wprowadzi samochód osobowy do ksiąg rachunkowych, a następnie będzie rozliczać odpisy amortyzacyjne i raty leasingowe odpowiednio do zasad ewidencji księgowej leasingu finansowego.
Ewidencja wpłaty zaliczki i faktury zaliczkowej w związku
|
Zwracamy uwagę, że jeżeli podatnik wykorzystuje samochód osobowy zarówno w działalności gospodarczej, jak i do własnych celów prywatnych, to może odliczyć 50% podatku naliczonego związanego z nabyciem tego pojazdu, z dokonaniem części lub całości zapłaty przed jego nabyciem oraz od wszelkich wydatków związanych z jego eksploatacją (zob. art. 86 ust. 2 oraz art. 86a ust. 1 i 2 ustawy o VAT). Wydatki, których dotyczy 50% ograniczenie przy odliczaniu podatku naliczonego, wymieniono w art. 86a ust. 2 ustawy o VAT. Są to wydatki związane z nabyciem, importem lub wytworzeniem tych pojazdów oraz nabyciem lub importem części składowych do nich, używaniem tych pojazdów w ramach umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, nabyciem lub importem paliw do ich napędu, naprawą lub konserwacją tych pojazdów oraz nabyciem innych towarów i usług związanych z eksploatacją lub użytkowaniem tych pojazdów. Kwotę netto z faktury zaliczkowej, powiększoną o wartość VAT niepodlegającego odliczeniu, pozostałą na dzień bilansowy jako saldo Wn na koncie 30 "Rozliczenie zakupu", jednostka wykaże w aktywach bilansu:
1) w pozycji A.II.3. "Zaliczki na środki trwałe w budowie" (w przypadku sporządzania bilansu według załącznika nr 1),
2) w pozycji A. "Aktywa trwałe" (w przypadku sporządzania bilansu według załącznika nr 4),
3) w pozycji A.II. "Rzeczowe aktywa trwałe" (w przypadku sporządzania bilansu według załącznika nr 5 i 6).
Na temat ustalania wartości początkowej samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu można przeczytać w ZMR nr 21 z 2017 r. na str. 26-29 |
Ewidencja faktury korygującej otrzymanej od salonu samochodowego
|
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|