Gazeta Podatkowa nr 62 (1416) z dnia 3.08.2017
Jak księgować prowizję od sprzedaży środka trwałego?
Sprzedaliśmy maszynę produkcyjną stanowiącą nasz środek trwały. W jaki sposób powinna zostać ujęta w księgach rachunkowych faktura za pośrednictwo w sprzedaży tej maszyny? Czy odnieść ją na konto zespołu 4, czy na pozostałe koszty operacyjne? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1107348)
Prowizję za pośrednictwo w sprzedaży środka trwałego odnosi się w księgach rachunkowych do pozostałych kosztów operacyjnych.
Koszty i przychody związane ze zbyciem środków trwałych uznawane są za zdarzenia związane pośrednio z działalnością operacyjną jednostki. Z tego względu zalicza się je do pozostałych kosztów i przychodów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2016 r. poz. 1047 ze zm.).
Do kosztów związanych ze zbyciem środków trwałych zaliczyć można m.in. koszty demontażu, załadunku i transportu sprzedawanego środka trwałego, koszty ogłoszeń o sprzedaży, prowizji w pośrednictwie sprzedaży, wyceny dokonanej przez rzeczoznawców, a także opłaty sądowe i notarialne. Koszty te podlegają ujęciu na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Ewidencjonuje się na nim również nieumorzoną wartość początkową zbywanego środka trwałego (tzw. wartość netto).
Uczestnicy forum wartość prowizji przy sprzedaży maszyny produkcyjnej stanowiącej środek trwały powinni zatem odnieść w oparciu o fakturę na stronę Wn konta 76-1.
Przychód, jaki został uzyskany ze zbycia środka trwałego, trzeba natomiast odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Można go zaewidencjonować na podstawie faktury dokumentującej tę sprzedaż w następujący sposób:
a) wartość netto przychodu ze sprzedaży
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
b) kwota VAT należnego
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) ogółem wartość należności
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|