Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 21 (429) z dnia 1.11.2016
Ujęcie w księgach opłaty za wydanie pozwolenia na budowę
Planujemy rozpocząć budowę budynku biurowego. Czy uiszczoną przez nas opłatę za wydanie pozwolenia na budowę powinniśmy uwzględnić w wartości początkowej tego budynku?
Z art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości wynika, że koszt wytworzenia środka trwałego obejmuje ogół kosztów (bezpośrednio i pośrednio związanych z budową) poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
- niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
- koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Przepisy art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290 ze zm.) stanowią, iż roboty budowlane można rozpocząć jedynie na podstawie decyzji o pozwoleniu na budowę, z zastrzeżeniem art. 29-31 tej ustawy (które nie mają zastosowania w przedstawionej sytuacji). Oznacza to, że opłata za wydanie pozwolenia na budowę jest niewątpliwie kosztem związanym z realizacją budowy obiektu budowlanego. Należy więc uwzględnić ją w wartości początkowej środka trwałego, od której dokonywane będą odpisy amortyzacyjne. |
W księgach rachunkowych uiszczoną opłatę należy wstępnie ująć na koncie 08 "Środki trwałe w budowie", z którego po zakończeniu budowy zostanie przeksięgowana - wraz z innymi kosztami związanymi z budową, zgromadzonymi na tym koncie - na konto 01 "Środki trwałe".
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|