Gazeta Podatkowa nr 61 (1311) z dnia 1.08.2016
Jak zaksięgować przekazanie w darowiźnie środka trwałego dla szkoły?
Jednostka przekazała szkole zawodowej, w formie darowizny, maszynę stanowiącą jej środek trwały. Jak ująć tę darowiznę w księgach rachunkowych, jeśli maszyna nie została w pełni zamortyzowana?
Jeśli jednostka przekazała w formie darowizny maszynę produkcyjną, która stanowiła jej środek trwały, to należy wyksięgować ją z ewidencji bilansowej. Można tego dokonać na podstawie dowodu LT. Z pytania wynika, że darowany składnik majątku trwałego nie został w pełni umorzony. Wówczas ostatniego odpisu amortyzacyjnego dokonuje się w miesiącu, w którym maszynę przekazano w ramach darowizny. Wyksięgowanie środka trwałego z ewidencji bilansowej może przebiegać zapisami:
a) wartość dokonanych odpisów amortyzacyjnych
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe",
b) nieumorzona wartość początkowa środka trwałego
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".
Przy czym należy mieć na uwadze, że w przypadku darowizny środka trwałego jego niezamortyzowanej wartości nie ujmuje się w kosztach podatkowych. Wynika to z treści art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) oraz art. 16 ust. 1 pkt 14 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.).
W myśl art. 7 ust. 2 ustawy o VAT (Dz. U. z 2016 r. poz. 710 ze zm.), nieodpłatnie przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa traktowane jest jak odpłatna dostawa towarów. Podlega więc opodatkowaniu VAT, jeżeli podatnikowi przysługiwało w całości lub w części prawo do odliczenia VAT z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów bądź ich części składowych. Zatem jeśli jednostka przekazująca środek trwały w ramach darowizny jest czynnym podatnikiem VAT i miała prawo do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabyciem darowanej maszyny, to ma obowiązek odprowadzenia VAT należnego od tej darowizny. Podstawę opodatkowania w tej sytuacji określa art. 29a ust. 2 ustawy o VAT - w uproszczeniu jest nią cena rynkowa ustalona w momencie przekazania środka trwałego. Wartość tego podatku w księgach rachunkowych ujmuje się zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego".
Kwota VAT należnego wykazana w związku z darowizną środka trwałego nie stanowi kosztów uzyskania przychodów (por. art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. b ustawy o pdof oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. b ustawy o pdop).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|