Gazeta Podatkowa nr 57 (1307) z dnia 18.07.2016
Ewidencja likwidacji środka trwałego otrzymanego w darowiźnie
Posiadamy środek trwały, który otrzymaliśmy w darowiźnie. Nie będzie on już używany, dlatego zdecydowaliśmy się postawić go w stan likwidacji i następnie fizycznie zlikwidować. Na jakie konto odnieść nieumorzoną wartość początkową tego środka trwałego? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1023001)
Fakt postawienia środka trwałego w stan likwidacji oznacza, że zostaje on wycofany z użytkowania. Stanowi to podstawę do wyksięgowania go z ewidencji bilansowej środków trwałych. Gdy nie jest on jeszcze w pełni zamortyzowany, tak jak w sytuacji przedstawionej w pytaniu, wówczas nieumorzoną część jego wartości początkowej odnosi się do pozostałych kosztów operacyjnych. Stanowi o tym art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.). Wyksięgowania dokonuje się w oparciu o dokument "LT - likwidacja środka trwałego" zapisem:
a) wartość początkowa środka trwałego
- Ma konto 01 "Środki trwałe",
b) dotychczasowe umorzenie
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
c) część nieumorzona (tzw. wartość netto)
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
Druk dowodu LT dostępny jest w serwisie www.druki.gofin.pl, w dziale Rachunkowość.
Wskazane jest, aby do czasu zakończenia likwidacji wartość początkową likwidowanego środka trwałego ująć w ewidencji pozabilansowej na koncie 09-1 "Środki trwałe w likwidacji". Dokonuje się tego zapisem jednostronnym po stronie Wn konta 09-1. Środek trwały w likwidacji pozostaje na tym koncie do czasu jego faktycznego złomowania czy demontażu, skąd będzie podlegał wyksięgowaniu na podstawie protokołu likwidacyjnego (zapis jednostronny po stronie Ma konta 09-1).
Jeżeli likwidowany składnik majątku otrzymano w formie darowizny, to trzeba mieć na uwadze, że uprzednio wartość tego środka trwałego została odniesiona na konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów". Należało tego dokonać na podstawie art. 41 ust. 2 ustawy o rachunkowości, który stanowi, że rozliczenia międzyokresowe przychodów obejmują m.in. wartość przyjętych nieodpłatnie, w tym także w drodze darowizny, środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ujętą na koncie 84 kwotę jednostka zobowiązana była następnie przeksięgowywać na konto pozostałych przychodów operacyjnych - równolegle do dokonywanych od tego środka trwałego odpisów amortyzacyjnych.
Skoro likwidowany środek trwały, który otrzymano w formie darowizny, nie jest jeszcze w 100% zamortyzowany, to na koncie 84 figuruje kwota, która odpowiada jego wartości nieumorzonej (tj. kwocie netto). Kwotę tę z chwilą postawienia środka trwałego w stan likwidacji odnosi się jednorazowo na pozostałe przychody operacyjne zapisem:
- Wn konto 84 "Rozliczenia międzyokresowe przychodów",
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania Ewidencja pozabilansowa |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|