Gazeta Podatkowa nr 101 (1246) z dnia 17.12.2015
Ewidencja księgowa zaległych odpisów amortyzacyjnych
Jednostka przez pomyłkę nie dokonywała odpisów amortyzacyjnych od urządzenia wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w sierpniu 2014 r. Odpisy powinny być dokonywane ze stawką amortyzacyjną 20%. Błąd ten został ujawniony w grudniu 2015 r. W jaki sposób należy ująć zaległe odpisy w księgach rachunkowych?
Pominięte odpisy amortyzacyjne w części dotyczącej ubiegłego roku należy ująć w księgach rachunkowych w oparciu o art. 54 ustawy o rachunkowości. Stanowi on, że w przypadku gdy jednostka otrzymała, po zatwierdzeniu rocznego sprawozdania finansowego za dany rok, informacje o zdarzeniach, które mają istotny wpływ na to sprawozdanie finansowe, to ich skutki ujmuje w księgach rachunkowych roku obrotowego, w którym informacje te uzyskano.
Z pytania wynika, że w grudniu 2015 r. jednostka ujawniła popełnienie w poprzednim roku obrotowym błędu, polegającego na niedokonywaniu odpisów amortyzacyjnych od urządzenia wprowadzonego do ewidencji środków trwałych w sierpniu 2014 r. Jeżeli w następstwie pomyłki sprawozdanie finansowe za poprzedni rok nie może zostać uznane za rzetelnie i jasno przedstawiające sytuację majątkową i finansową oraz wynik finansowy, to jest to błąd istotny. Wówczas kwotę korekty takiego błędu odnosi się na kapitał (fundusz) własny i wykazuje jako "zysk (strata) z lat ubiegłych". Wynika to z art. 54 ust. 3 ustawy o rachunkowości. W przypadku gdy kwota pomyłki w ocenie jednostki nie jest istotna, to zalicza się ją odpowiednio do pozostałych przychodów lub kosztów operacyjnych.
Zatem jeśli błąd dotyczący ubiegłego roku zostałby uznany przez jednostkę za istotny, to wartość korekty należy odnieść w ciężar konta 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Skutki błędów z lat ubiegłych). W takim przypadku kwotę zaległych odpisów amortyzacyjnych za 2014 r. w księgach rachunkowych ujmuje się zapisem:
- Wn konto 82 "Rozliczenie wyniku finansowego" (w analityce: Skutki błędów z lat ubiegłych),
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Natomiast jeśli kwota ta będzie nieistotna, to odnosi się ją na konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Wówczas wartość pominiętych odpisów amortyzacyjnych dotyczących 2014 r. ewidencjonuje się zapisem:
- Wn konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne",
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Ewidencja księgowa pominiętych odpisów amortyzacyjnych w części dotyczącej bieżącego roku obrotowego może być następująca:
- Wn konto 40 "Koszty według rodzajów" (w analityce: Amortyzacja),
- Ma konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych".
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania |
www.SrodkiTrwale.pl - Ewidencja księgowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|