Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 7 (583) z dnia 1.04.2023
W jaki sposób zaksięgować przekazanie firmowego środka trwałego do majątku właściciela?
Prowadzę jednoosobową działalność gospodarczą. Chcę wycofać z majątku firmy nie w pełni zamortyzowany środek trwały i przekazać go do majątku prywatnego. Jakich księgowań należy dokonać w związku z tym zdarzeniem?
Przekazanie środka trwałego z przedsiębiorstwa osoby fizycznej do majątku prywatnego właściciela odbywa się poprzez zmniejszenie kapitału właściciela w korespondencji z kontem rozrachunkowym. Przy czym zmniejszenie kapitału następuje w wartości odpowiadającej nieumorzonej części tego środka trwałego. |
Wycofanie środka trwałego z działalności gospodarczej wiąże się w wyksięgowaniem środka trwałego z ewidencji księgowej i zaprzestaniem dokonywania dalszych odpisów amortyzacyjnych. Co więcej następuje także zmniejszenie kapitału właściciela w wartości odpowiadającej nieumorzonej części środka trwałego.
W przedsiębiorstwie osoby fizycznej operacje gospodarcze dotyczące właściciela ewidencjonuje się w trakcie roku obrotowego na koncie analitycznym do konta 24 "Pozostałe rozrachunki", np. 24-2 "Rozrachunki z właścicielem". Na koniec roku dokonuje się analizy (weryfikacji w ramach inwentaryzacji) zapisów na tym koncie w celu określenia zmian o charakterze trwałym i przejściowym. Zobowiązania właściciela wobec firmy o charakterze przejściowym, tj. takie, które będą podlegały rozliczeniu w następnych okresach, nie wpływają na zmianę kapitału właściciela. Należą do nich np. pobrane przez właściciela zaliczki na wydatki firmowe, czy dokonywane przez właściciela płatności na rzecz kontrahentów. Natomiast wyprowadzenie majątku z firmy, mające charakter trwały, podlega księgowaniu na zmniejszenie kapitału właściciela.
Ewidencja księgowa przekazania niezamortyzowanego środka trwałego do majątku prywatnego właściciela 1. Wyksięgowanie środka trwałego z ewidencji bilansowej przedsiębiorstwa osoby fizycznej: a) wartość początkowa środka trwałego: - Ma konto 01 "Środki trwałe", b) dotychczasowe umorzenie: - Wn konto 07 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych", c) nieumorzona wartość środka trwałego: - Wn konto 24-2 "Rozrachunki z właścicielem". 2. Zmniejszenie kapitału o wartość odpowiadającą nieumorzonej części środka trwałego: - Wn konto 80 "Kapitał właściciela", |
www.SrodkiTrwale.pl - Rozchód:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|