Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 2 (482) z dnia 20.01.2019
Ujęcie w księgach rachunkowych skutków kradzieży samochodu stanowiącego środek trwały
W grudniu 2018 r. doszło do kradzieży samochodu osobowego. Obecnie policja prowadzi dochodzenie. Czy na dzień bilansowy nieumorzoną wartość tego samochodu powinniśmy odnieść w ciężar kosztów?
Uwzględniając zasadę ostrożności, mimo braku zakończenia dochodzenia w sprawie kradzieży, jednostka powinna wartością nieumorzoną skradzionego samochodu obciążyć wynik finansowy roku, w którym kradzież miała miejsce. |
Kradzież samochodu stanowiącego środek trwały jednostki mieści się w ogólnym ryzyku prowadzenia działalności gospodarczej i jest pośrednio związana z tą działalnością. Dlatego też jej skutki obciążają koszty pozostałej działalności operacyjnej, czyli konto 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne". Jednak w pierwszej kolejności jednostka powinna wyksięgować skradziony środek trwały z ewidencji bilansowej i jego niezamortyzowaną wartość odnieść w ciężar konta 24-1/0 "Rozliczenie niedoborów i szkód". Podstawą ujęcia takiej operacji w księgach może być dokument "LT - Likwidacja środka trwałego" lub protokół z kradzieży, do którego dołącza się wszystkie dokumenty związane z kradzieżą, w tym protokół z policji. Generalnie do czasu zakończenia dochodzenia w sprawie kradzieży niezamortyzowana wartość środka trwałego pozostaje na koncie 24-1/0. Dopiero po zakończeniu dochodzenia jednostka rozliczy wartość straty z tytułu kradzieży składnika majątku, uwzględniając treść dokumentów otrzymanych z policji. W razie umorzenia dochodzenia wyjaśniającego, wartość tę odniesie w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych.
Jak wynika z pytania kradzież samochodu osobowego miała miejsce w grudniu 2018 r. Jeżeli na dzień sporządzenia sprawozdania finansowego za 2018 r. dochodzenie w sprawie kradzieży nie zostało zakończone, to uwzględniając zasadę ostrożności jednostka powinna nieumorzoną wartością obciążyć wynik finansowy roku, w którym kradzież miała miejsce.
Ewidencja księgowa kradzieży samochodu osobowego
|
Warto w tym miejscu wspomnieć, iż w przypadku kradzieży ubezpieczonego składnika majątku trwałego (tu: samochodu osobowego) przed końcem okresu ubezpieczenia, nierozliczone koszty tego ubezpieczenia pozostające na koncie czynnych rozliczeń międzyokresowych kosztów odnosi się jednorazowo w ciężar pozostałych kosztów operacyjnych. Jeśli jednostka sporządza rachunek zysków i strat w wariancie porównawczym, to rozliczenie pozostałej części ubezpieczenia należy przeprowadzić w księgach rachunkowych za pomocą kont 79-0 "Obroty wewnętrzne" i 79-1 "Koszty obrotów wewnętrznych".
Ewidencja księgowa nieodpisanych kosztów ubezpieczenia skradzionego
|
www.SrodkiTrwale.pl - Rozchód:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|