Gazeta Podatkowa nr 69 (1526) z dnia 27.08.2018
Jednorazowa amortyzacja w firmie transportowej
Firma transportowa będąca małym podatnikiem w sierpniu 2018 r. zakupiła ciągnik siodłowy, którego wartość netto wyniosła 270.000 zł. Czy w stosunku do tego składnika majątku może zastosować amortyzację jednorazową stanowiącą pomoc de minimis do wartości 216.000 zł? Jeśli tak, to w jaki sposób powinna zamortyzować pozostałą wartość?
W odniesieniu do wskazanego w pytaniu ciągnika siodłowego nie można zastosować jednorazowej amortyzacji, o której mowa w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof (Dz. U. z 2018 r. poz. 1509) oraz odpowiednio art. 16k ust. 7-13 ustawy o pdop (Dz. U. z 2018 r. poz. 1036 ze zm.).
Ustalając prawo do jednorazowego odpisu amortyzacyjnego, o którym mowa w przywołanych przepisach, należy pamiętać, że stanowi on pomoc de minimis udzielaną w zakresie i na zasadach określonych w bezpośrednio obowiązujących aktach prawa wspólnotowego dotyczących pomocy w ramach zasady de minimis. Pomoc ta przyznana podmiotowi gospodarczemu ze wszystkich możliwych tytułów nie może przekraczać 200.000 euro w ustalonym okresie 3 lat podatkowych, a dla podatników z sektora transportu drogowego - 100.000 euro. Trzyletni okres oblicza się w sposób ciągły. Tym samym podatnik, którego rok podatkowy jest tożsamy z kalendarzowym, w przypadku korzystania z pomocy de minimis w 2018 r., w celu ustalenia czy jej łączna wysokość nie przekroczyła dopuszczalnego pułapu, powinien brać pod uwagę sumę pomocy z bieżącego roku kalendarzowego oraz poprzednich dwóch lat podatkowych, czyli lat 2016-2017.
Klasyfikacja Środków Trwałych 2016 dostępna jest w serwisie www.klasyfikacje.gofin.pl.
Oznacza to, że jednorazowy odpis amortyzacyjny nie ma zastosowania, jeżeli z przepisów dotyczących pomocy publicznej wynika, że nie jest dopuszczalne udzielenie podatnikowi pomocy de minimis. Tak będzie w przypadku opisanym w pytaniu. Z art. 3 ust. 2 rozporządzenia Komisji (UE) nr 1407/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o funkcjonowaniu UE do pomocy de minimis wynika bowiem, że w przypadku przedsiębiorstw prowadzących działalność zarobkową w zakresie drogowego transportu towarów pomoc de minimis nie może zostać wykorzystana na nabycie pojazdów przeznaczonych do transportu drogowego towarów.
Tym samym w odniesieniu do nabytego przez firmę ciągnika siodłowego w ogóle nie można zastosować jednorazowej amortyzacji stanowiącej pomoc de minimis, o której mowa w art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof oraz odpowiednio art. 16k ust. 7-13 ustawy o pdop.
Warto wskazać, że w analizowanym przypadku nie znajdzie także zastosowania jednorazowa amortyzacja fabrycznie nowych środków trwałych w ramach limitu 100.000 zł, uregulowana w art. 22k ust. 14-21 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16k ust. 14-21 ustawy o pdop. Z zawartych w tych przepisach uregulowań wynika bowiem, że nie ma ona w ogóle zastosowania do środków trwałych z grupy 7 KŚT, do której należą środki transportu.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|