Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 21 (1100) z dnia 20.07.2021
Amortyzacja środków trwałych tworzących farmę fotowoltaiczną - interpretacja KIS
Zgodnie z klasyfikacją środków trwałych dokonaną przez Urząd Statystyczny w Łodzi, poszczególne elementy farmy fotowoltaicznej stanowią odrębne środki trwałe i jako takie powinny być amortyzowane z zastosowaniem stawek wynikających z Wykazu stawek amortyzacyjnych. |
(interpretacja indywidualna Dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z dnia 28 maja 2021 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.146.2021.1.MZA)
Stan faktyczny oraz stanowisko podatnika
Podatnik wybudował farmę fotowoltaiczną i w grudniu 2017 r. wprowadził ją do ewidencji środków trwałych. Wchodzące w skład farmy składniki majątku zostały sklasyfikowane jako odrębne środki trwałe.
O potwierdzenie prawidłowości dokonanej klasyfikacji podatnik wystąpił z wnioskiem do Urzędu Statystycznego w Łodzi. W odpowiedzi urząd w piśmie z dnia 6 lutego 2018 r. poinformował, że:
"zgodnie z zasadami metodycznymi Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT), stanowiącej załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 3 października 2016 r. (Dz. U. poz. 1864) oraz w oparciu o przedstawiony opis, elementy farmy fotowoltaicznej mieszczą się w grupowaniach:
- Stacja transformatorowa (z wyłączeniem transformatora) KŚT grupa 6 rodzaj 613 "Stacje transformatorowe stałe i mobilne",
- Transformator KŚT grupa 6 rodzaj 630 "Transformatory",
- Elektrownia słoneczna składająca się m.in. z paneli fotowoltaicznych, inwerterów, zabezpieczenia AC/AD, połączeń kablowych, konstrukcji z profili stalowych KŚT grupa 6 rodzaj 669 "Pozostałe urządzenia nieprzemysłowe",
- Ogrodzenie KŚT grupa 2 rodzaj 291 "Pozostałe obiekty inżynierii lądowej i wodnej, gdzie indziej niesklasyfikowane",
- Urządzenie monitoringu w postaci kamer umieszczonych na słupach KŚT grupa 6 rodzaj 624 "Urządzenia alarmowe i sygnalizacyjne",
- Linia średniego napięcia - przyłącze do sieci KŚT grupa 2 rodzaj 211 "Rurociągi sieci rozdzielczej oraz linie telekomunikacyjne i elektroenergetyczne, rozdzielcze".
Na podstawie tej klasyfikacji podatnik przyjął, w odniesieniu do wymienionych składników farmy, następujące stawki amortyzacyjne:
- Linia średniego napięcia (KŚT 211) - stawka 10%,
- Przyłącze elektrowni (KŚT 211) - stawka 10%,
- Ogrodzenie (KŚT 291) - stawka 4,5%,
- Stacja transformatorowa (KŚT 613) - stawka 18%,
- Panele fotowoltaiczne (KŚT 669) - stawka 10%,
- Monitoring (KŚT 624) - stawka 10%.
W związku z powyższym, podatnik zwrócił się następnie do organu podatkowego z pytaniem: Czy w odniesieniu do ww. składników farmy fotowoltaicznej zastosował prawidłowe stawki amortyzacyjne?
Stanowisko organu podatkowego
Organ podatkowy potwierdził stanowisko podatnika jednocześnie zaznaczył, że przedmiotem interpretacji było wyłącznie ustalenie właściwych stawek amortyzacyjnych dla wskazanych we wniosku składników majątkowych, a nie rozstrzygnięcie, czy wymienione składniki majątkowe mogą stanowić odrębne środki trwałe oraz jak powinny być klasyfikowane.
Organ podatkowy przypomniał, że aby dany składnik majątku był uznany za środek trwały, musi spełniać następujące warunki, tj. musi:
- stanowić własność lub współwłasność podatnika,
- zostać nabyty lub wytworzony we własnym zakresie,
- być kompletnym i zdatnym do użytku w dniu przyjęcia do używania,
- przewidywany jego okres używania musi być dłuższy niż rok,
- winien być wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną działalnością gospodarczą (decyduje zamiar podatnika).
Dopiero po spełnieniu łącznie wszystkich ww. przesłanek, określony składnik majątku spełnia definicję środka trwałego. Przy czym uznaje się, że składnik majątku spełnia kryterium kompletności, jeżeli jest wyposażony we wszystkie elementy umożliwiające jego funkcjonowanie, zgodnie z przeznaczeniem. Natomiast sformułowanie "zdatny do użytku" należy rozumieć jako możliwość faktycznego oraz prawnego użytkowania.
Odnosząc się do ustalenia stawek amortyzacyjnych organ podatkowy wskazał, że kwestię tę reguluje art. 16i ust. 1 ustawy o PDOP, który stanowi, że odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych dokonuje się przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych i na zasadach określonych w art. 16h ust. 1 pkt 1, czyli m.in. amortyzując począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały został wprowadzony do ewidencji do końca miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową.
Mając na względzie przywołane regulacje organ podatkowy stwierdził, że w stosunku do wymienionych we wniosku składników farmy fotowoltaicznej, których klasyfikacji dokonał Urząd Statystyczny w Łodzi, podatnik przyjął na podstawie Wykazu prawidłowe stawki amortyzacyjne.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|