Gazeta Podatkowa nr 31 (1176) z dnia 16.04.2015
Wartość początkowa ujawnionego środka trwałego
W sytuacji gdy wytworzony środek trwały przekazano do używania, a dopiero później wprowadzono do ewidencji środków trwałych, jego wartość początkową zwiększają odsetki od kredytu zaciągniętego na jego wybudowanie naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania.
STAN FAKTYCZNY:
Spółka z o.o. wybudowała budynek biurowy z przeznaczeniem na wynajem. W kwietniu 2011 r. budynek ten został przekazany do używania. Na dzień przekazania go do używania budynek spełniał warunki do uznania go za środek trwały, mimo to spółka nie wpisała go do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Wprowadzenie do tej ewidencji nastąpiło dopiero w grudniu 2013 r. Późniejszy termin ujęcia budynku w ewidencji spółka uznała za ujawnienie środka trwałego i od stycznia 2014 r. dokonywała odpisów amortyzacyjnych.
Spółka zwróciła się do organu podatkowego z zapytaniem, czy wartość początkową budynku zwiększają odsetki od kredytu naliczone lub zapłacone do dnia przekazania środka trwałego do używania, czy do dnia wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych.
Zdaniem spółki odsetki od kredytu zapłacone lub naliczone po dniu przekazania budynku do używania, a przed dniem wprowadzenia go do ewidencji środków trwałych nie zwiększają wartości początkowej budynku.
Organ podatkowy uznał stanowisko spółki za nieprawidłowe. Jego zdaniem, datę przekazania środka trwałego do używania wyznacza moment, w którym składnik majątku spełnia wymienione w art. 16a ustawy o pdop warunki do uznania go za środek trwały i jednocześnie jest wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Zatem w rozpatrywanej sytuacji odsetki od kredytu naliczone do dnia ujawnienia środka trwałego powinny zwiększać jego wartość początkową
Z takim rozstrzygnięciem nie zgodziła się spółka i sprawa trafiła do WSA w Gdańsku.
SĄD ORZEKŁ:
WSA uznał skargę za zasadną. Powołał się przy tym na przepis art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o pdop, z którego wynika, że nie uważa się za koszt uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji. Stwierdził również, że z przepisów ustawy o pdop nie wynikają żadne inne ograniczenia w omawianym zakresie, wobec czego stanowisko fiskusa jest nieuprawnione.
Zdaniem WSA, dla określenia momentu zakończenia inwestycji nie ma znaczenia dzień wprowadzenia środków trwałych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Ustawodawca bowiem w tej kwestii decydujące znaczenie przypisał dacie faktycznego oddania środków trwałych do używania. W konsekwencji WSA stwierdził, że wartość początkową budynku zwiększają odsetki od kredytu inwestycyjnego naliczone do dnia przekazania go do używania, a nie do dnia wpisania go do ewidencji środków trwałych.
(wyrok WSA w Gdańsku z dnia 24 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Gd 1348/14 - orzeczenie nieprawomocne)
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|