Gazeta Podatkowa nr 56 (2139) z dnia 11.07.2024
Wartość początkowa budynku
Przedsiębiorca będący osobą fizyczną w listopadzie 2023 r. zakupił budynek usługowy wybudowany w 1980 r. Obecnie zamierza go wprowadzić jako środek trwały do swojej firmy, żeby docelowo prowadzić w nim swoją działalność lub też wynająć go innej firmie. Ponosi nakłady na tzw. generalny remont tego budynku, gdyż bez nich nie nadaje się on do użytku ani własnego, ani na potrzeby najmu. Czy te wydatki remontowe dokonane przed przyjęciem go do używania zwiększą jego wartość początkową? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1493173)
TAK. Status środka trwałego może posiadać każdy składnik majątku równocześnie stanowiący własność lub współwłasność podatnika, nabyty lub wytworzony we własnym zakresie oraz kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo przewidywany okres jego używania powinien być dłuższy niż rok, a sam składnik majątku powinien być m.in. wykorzystywany przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą lub oddany do używania na podstawie umowy najmu. Składnik majątku uznany za środek trwały podlega wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania (art. 22d ust. 2 ustawy o pdof - Dz. U. z 2024 r. poz. 226 ze zm.).
W sytuacji opisanej w pytaniu należy przyjąć, że koszty tzw. remontu generalnego zakupionego przez przedsiębiorcę budynku pawilonu usługowego poniesione na doprowadzenie go do stanu używania mają w rzeczywistości na celu doprowadzenie go do stanu kompletności i zdatności do użytkowania. Na podstawie opisu stanu faktycznego nie można bowiem uznać, że budynek przed dokonaniem tych nakładów może być wykorzystywany na potrzeby prowadzonej przez uczestnika forum działalności czy też na potrzeby najmu, a tym samym spełnia kryterium kompletności i zdatności do użytkowania. To powoduje, że nakładów poniesionych przez uczestnika forum nie można uznać za typowe wydatki remontowe. W konsekwencji nie będą one obciążały firmowych kosztów podatkowych bezpośrednio w dacie poniesienia. Będą natomiast zwiększały stanowiącą podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych wartość początkową budynku, a co za tym idzie - podlegały rozliczeniu w kosztach uzyskania przychodów w czasie poprzez dokonywane od niej odpisy amortyzacyjne.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|