Gazeta Podatkowa nr 16 (1161) z dnia 23.02.2015
Wartość początkowa środków trwałych nabytych w darowiźnie
Nabyte w drodze darowizny składniki majątku, które spełniają kryteria określone w art. 22a ust. 1 ustawy o pdof, podatnik ma prawo uznać za środki trwałe w prowadzonej działalności gospodarczej. Środki te, z wyłączeniem gruntu, mogą być przedmiotem amortyzacji podatkowej. Ustalając ich wartość początkową należy uwzględnić uregulowania wynikające z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof, które przewidują możliwość określenia jej według wartości rynkowej z dnia nabycia, o ile umowa darowizny nie określa ich wartości w niższej wysokości. Gdy przedmiotem nabycia w drodze darowizny jest całe przedsiębiorstwo prowadzone uprzednio przez darczyńcę, przy ustalaniu wartości początkowej środków trwałych należy uwzględnić również uregulowania wynikające z art. 22g ust. 15 ustawy o pdof.
O CO PYTAŁ PODATNIK?
Podatniczka wykonująca indywidualną działalność gospodarczą i prowadząca podatkową księgę przychodów i rozchodów otrzymała firmę w darowiźnie od swojej matki. Zgodnie z aktem notarialnym przedmiotem darowizny był w szczególności budynek hotelowo-restauracyjny, ruchome środki trwałe i wyposażenie wykorzystywane dotąd przez matkę podatniczki do prowadzenia działalności gospodarczej. Wartość majątku objętego aktem notarialnym ustalono według cen rynkowych. Podatniczka korzystając z darowanego majątku prowadzi działalność w tym samym zakresie, w jakim prowadził ją darczyńca.
Ponieważ wartość rynkowa przejętego majątku była dużo wyższa niż pierwotna cena nabycia zapłacona przez jej matkę, podatniczka miała wątpliwości, czy może dokonywać odpisów amortyzacyjnych od otrzymanych w drodze darowizny środków trwałych, przyjmując wartości początkowe wskazane w akcie notarialnym. O rozstrzygnięcie tej kwestii wystąpiła do organu podatkowego.
ZDANIEM IZBY SKARBOWEJ:
Organ podatkowy w wydanej interpretacji stwierdził, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne dokonywane od składników majątku nabytych w drodze spadku lub darowizny, spełniających warunki pozwalające uznać je za środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne.
Fiskus podkreślił, że sposób ustalenia wartości początkowej środków trwałych stanowiącej podstawę do naliczania odpisów amortyzacyjnych jest zróżnicowany m.in. z uwagi na formę ich nabycia. Z art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof wynika, że wartość początkową środków trwałych nabytych m.in. w drodze darowizny wyznacza wartość rynkowa z dnia nabycia, chyba że umowa darowizny określa tę wartość w niższej wysokości. Jednocześnie art. 22g ust. 15 ustawy o pdof zastrzega, że w razie nabycia przedsiębiorstwa w drodze darowizny, łączną wartość początkową nabytych środków trwałych stanowi suma ich wartości rynkowej, nie wyższa jednak od różnicy pomiędzy wartością tego przedsiębiorstwa a wartością składników mienia, niebędących środkami trwałymi, określoną dla celów podatku od spadków i darowizn.
(interpretacja indywidualna Dyrek- tora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 22 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/415-1298/14/ŚS)
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|