Gazeta Podatkowa nr 55 (1096) z dnia 10.07.2014
Koszty transportu samochodu a jego wartość początkowa
Zakupiliśmy w Austrii samochód, który będzie stanowił nasz środek trwały. Po odbiór samochodu pojechał nasz pracownik. W drodze powrotnej zakupił do samochodu paliwo, a ponadto poniósł koszty delegacji i opłat drogowych. Czy poniesione przez niego wydatki zwiększają wartość początkową zakupionego samochodu?
TAK. Poniesione przez pracownika wydatki na zakup paliwa do samochodu, koszty delegacji oraz opłat drogowych zwiększają wartość początkową zakupionego pojazdu.
Środki trwałe w przypadku ich zakupu wycenia się w wartości początkowej ustalonej na poziomie ceny nabycia. Przez cenę nabycia rozumie się cenę zakupu składnika aktywów, która obejmuje kwotę należną sprzedającemu bez podlegających odliczeniu VAT oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększoną o obciążenia o charakterze publicznoprawnym, obniżoną o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia i odzyski.
Przy ustalaniu wartości początkowej środka trwałego należy dodatkowo wziąć pod uwagę koszty bezpośrednio związane z jego zakupem i przystosowaniem składnika aktywów do stanu zdatnego do używania, które wartość tę podwyższają (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Zalicza się do nich m.in.:
- koszty transportu i ubezpieczenia w drodze,
- koszty załadunku, wyładunku, składowania lub wprowadzenia do obrotu,
- wydatki poniesione na dodatkowe wyposażenie i jego montaż przed przyjęciem samochodu do używania,
- koszty związane z dopuszczeniem samochodu do ruchu drogowego (np. opłata za dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne, nalepkę kontrolną).
Ponadto cena nabycia środka trwałego obejmuje ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, aż do dnia przyjęcia tego środka do używania (art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości).
Na podstawie powołanych przepisów należy uznać, że koszty podróży służbowej pracownika poniesione w celu przeprowadzenia transakcji zakupu samochodu, koszty opłat drogowych, a także paliwo niezbędne, aby dotrzeć zakupionym samochodem do siedziby firmy, stanowią koszty transportu tego pojazdu od sprzedawcy do nabywcy. Są one niewątpliwie bezpośrednio związane z zakupem tego środka trwałego. Ponieważ zostały poniesione przed przyjęciem samochodu do używania, jednostka powinna o ich kwotę zwiększyć wartość początkową tego środka trwałego.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|