Gazeta Podatkowa nr 42 (1083) z dnia 26.05.2014
Opłata rejestracyjna a wartość początkowa samochodu
Na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej kupiłam okazyjnie od innego przedsiębiorcy uszkodzone w kolizji drogowej auto dostawcze. Auto to wyremontowałam i zarejestrowałam na siebie w wydziale komunikacji oraz przyjęłam do używania jako środek trwały w swojej jednoosobowej firmie. Czy prawidłowo uznałam, że oprócz kosztów remontu, również opłata za rejestrację będzie składową jego wartości początkowej?
Odpowiedź na pytanie Czytelniczki uzależniona jest od tego, czy auto przerejestrowała przed, czy po przyjęciu go do używania w charakterze środka trwałego w swojej firmie.
Z przepisów ustawy o pdof wynika, że środkiem trwałym może być każdy składnik majątku stanowiący własność lub współwłasność podatnika, m.in. nabyty odpłatnie, kompletny i zdatny do użytku w dniu przyjęcia do używania. Dodatkowo przewidywany okres jego używania powinien być dłuższy niż rok, a sam składnik majątku powinien być m.in. wykorzystywany przez podatnika na potrzeby własnej działalności gospodarczej. Składnik majątku, który spełnia te kryteria, podlega wprowadzeniu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych najpóźniej w miesiącu przekazania go do używania (art. 22d ust. 2 ustawy o pdof).
Na potrzeby podatkowe przyjmuje się, że samochód może być wykorzystywany w działalności gospodarczej, jeżeli jest zarejestrowany, czyli dopuszczony do ruchu. Przepisy Prawa o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137 ze zm.) pozwalają nowemu właścicielowi już dopuszczonego do ruchu auta korzystać przez pewien czas z samochodu zarejestrowanego na poprzedniego właściciela. Stąd nie ma przeszkód, aby podatnik wprowadził nabyty samochód do ewidencji środków trwałych jeszcze przed jego przerejestrowaniem. Już w momencie zakupu posiada on bowiem tytuł własności. Jednak w sytuacji opisanej w pytaniu, aby auto mogło zostać uznane za środek trwały, w momencie przyjęcia do używania powinno być przede wszystkim sprawne z technicznego punktu widzenia.
Gdy podatnik podejmie decyzję o wprowadzeniu samochodu do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych przed jego przerejestrowaniem, wówczas opłaty za przerejestrowanie nie ujmie w jego wartości początkowej. W przypadku nabywanych odpłatnie środków trwałych, ich wartość początkową wyznacza bowiem cena nabycia rozumiana jako cena należna zbywcy powiększona o koszty związane z zakupem poniesione do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 ustawy o pdof). Stąd gdy samochód zostaje przyjęty do używania przed przerejestrowaniem, związana z tym przerejestrowaniem opłata stanowi koszt podatkowy w dacie poniesienia. Natomiast gdy przerejestrowanie samochodu nastąpi przed przyjęciem go na stan środków trwałych, wówczas jej kwota będzie składową wartości początkowej tego pojazdu stanowiącej podstawę naliczania odpisów amortyzacyjnych.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|