Przegląd Podatku Dochodowego nr 8 (368) z dnia 20.04.2014
Kable elektryczne zainstalowane w budynku a wartość początkowa tego budynku
Wewnątrz budynku magazynowo-produkcyjnego rozprowadzamy kable elektryczne, które będą zasilać maszyny produkcyjne. Kable nie będą trwale związane z konstrukcją budynku i będzie można je przenieść w inne miejsce w zależności od posadowienia maszyn produkcyjnych. Czy nakłady na wykonanie tej instalacji powinny zwiększać wartość budynku?
W tym przypadku koszt instalacji kabli elektrycznych nie powinien zwiększać wartości początkowej budynku.
Amortyzacji środków trwałych dokonuje się (co do zasady) przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych, który odwołuje się do symbolu Klasyfikacji Środków Trwałych. Rozwinięcie zakresu przedmiotowego środków trwałych, wskazanych w art. 22a ust. 1 updof i art. 16a ust. 1 updop, ma miejsce w rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622.
W Klasyfikacji Środków Trwałych za podstawową jednostkę ewidencji przyjmuje się pojedynczy element majątku trwałego spełniający określone funkcje w procesie wytwarzania wyrobów i świadczenia usług. Może być nim budynek, maszyna, pojazd mechaniczny itp. Jedynie w nielicznych przypadkach dopuszcza się w ewidencji przyjęcie za pojedynczy obiekt - obiektu zbiorczego, którym może być np. zespół przewodów rurociągowych lub zespół latarni jednego typu użytkowanych na terenie zakładu, ulicy, osiedla, zespół komputerowy itp.
Zgodnie z objaśnieniami szczegółowymi do grupy I środków trwałych obejmującej budynki i lokale, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego oraz spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego, zawartymi w powołanym rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych, do wyposażenia budynku zalicza się wszystkie instalacje wbudowane w konstrukcje budynku na stałe, np. instalacje sanitarne, elektryczne, sygnalizacyjne, komputerowe, telekomunikacyjne, przeciwpożarowe oraz normalne wyposażenie budynku np. wbudowane meble.
Tak więc, jeżeli przewody elektryczne są umieszczone (zainstalowane, wbudowane) trwale w ścianach budynku, to koszt ich instalacji powinien zwiększać wartość początkową budynku. Natomiast, jeśli takie przewody umieszczone są na zewnątrz ścian w specjalnych listwach montażowych i nie są połączone trwale z budynkiem (tak jak w opisanym stanie faktycznym), to koszt ich instalacji nie powinien zwiększać wartości początkowej budynku.
Z opisanego stanu faktycznego wynika, że rozmieszczenie kabli jest uzależnione od posadowienia maszyn produkcyjnych. W związku z tym można domyślać się, że wspomniane kable będą służyć doprowadzeniu energii elektrycznej do poszczególnych maszyn. W takim przypadku kable do zasilenia konkretnej maszyny powinny zwiększać wartość początkową tej maszyny.
Zaznaczyć należy, że ustaleń w zakresie tego czy określony składnik majątku stanowi odrębny środek trwały (w szczególności czy jest on samodzielnie zdatny do użytku) oraz jaka jest jego Klasyfikacja w świetle KŚT, dokonuje sam podatnik. Także ocena, czy w wyniku podjętych przez podatnika działań został wytworzony jeden, czy też kilka składników majątku spełniających kryteria uznania ich za odrębne, samodzielne środki trwałe należy do podatnika. W razie wątpliwości zainteresowany może zwrócić się o wydanie opinii do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź, tel. 42 683 92 70, faks 42 683 90 10, e-mail KlasyfikacjeUSLDZ@stat.gov.pl).
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|