Gazeta Podatkowa nr 100 (1037) z dnia 16.12.2013
W jakiej wartości przyjąć środek trwały?
Kupiłam komputer na wyposażenie firmy za kwotę 4.364 zł netto. Jestem podatnikiem VAT, prowadzę podatkową księgę przychodów i rozchodów. Czy przyjęcie środka trwałego i późniejsza amortyzacja powinny następować od kwoty netto, czy brutto?
Za wartość początkową środków trwałych w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia. Mówi o tym art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.). Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy:
- powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, m.in. o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz
- pomniejszoną o VAT, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o VAT.
Cenę nabycia koryguje się o różnice kursowe naliczone do dnia przekazania do używania środka trwałego (art. 22g ust. 3 i 5 ustawy o pdof).
Stąd jeśli podatnik ma prawo do odliczenia VAT z faktury zakupu środka trwałego, wartości tego podatku nie uwzględni w wartości początkowej środka trwałego. Wartość początkową i inne wymagane dane dotyczące środka trwałego (m.in. datę przyjęcia do używania, określenie dokumentu stwierdzającego nabycie, symbol Klasyfikacji Środków Trwałych, stawkę amortyzacyjną, kwotę odpisu amortyzacyjnego za dany rok podatkowy) ujmuje się w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, o której mowa w art. 22n ust. 2-6 ustawy o pdof. Jej prowadzenie nakazuje podatnikom rozliczającym się z podatku dochodowego na podstawie księgi podatkowej § 4 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. z 2003 r. nr 152, poz. 1475 ze zm.).
Gdy podatnik może odliczyć VAT z faktury zakupu środka trwałego, jego wartością początkową będzie kwota netto.
Ustalona wartość początkowa środka trwałego stanowi podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych - od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia go do używania (art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof), czyli miesiąca następującego po miesiącu ujęcia go w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Odpisy te księguje się w kolumnie 13 księgi "Pozostałe wydatki", na podstawie np. ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|