Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 22 (358) z dnia 20.11.2013
Kilometrówka a wartość początkowa środka trwałego
W naszej firmie nie ma samochodu służbowego. W celach służbowych wykorzystywane są samochody prywatne pracowników. Zwrot poniesionych kosztów następuje na podstawie kilometrówki. Co zrobić w sytuacji kiedy w kilometrówce wpisy dotyczą zakupu środka trwałego? Czy takie wydatki powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego?
Wartość początkową środka trwałego w przypadku jego zakupu stanowi cena nabycia, ustalona z uwzględnieniem przepisów art. 28 ust. 2 i ust. 8 ustawy o rachunkowości. W myśl tych przepisów, cena nabycia środka trwałego, to cena jego zakupu, obejmująca kwotę należną sprzedającemu, bez podlegających odliczeniu podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego, a w przypadku importu powiększona o obciążenia o charakterze publicznoprawnym oraz powiększona o koszty bezpośrednio związane z zakupem i przystosowaniem środka trwałego do stanu zdatnego do używania, łącznie z kosztami transportu, załadunku, wyładunku, a obniżona o rabaty, opusty, inne podobne zmniejszenia i odzyski. Cena ta obejmuje ponadto ogół kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym także koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Z treści pytania wynika, że pracownik w związku z zakupem środka trwałego odbył podróż własnym samochodem. Wydatki związane z używaniem własnego samochodu w celach służbowych są rozliczane z pracownikiem na podstawie tzw. kilometrówki, czyli iloczynu liczby faktycznego przebiegu pojazdu (wynikającego z ewidencji przebiegu pojazdu) i stawki za 1 kilometr.
Jeśli wymienione w pytaniu koszty kilometrówki zostały poniesione przed przyjęciem nabytego środka trwałego do używania i są bezpośrednio związane z jego zakupem bądź przystosowaniem do stanu zdatnego do używania, to powinny zwiększyć jego wartość początkową i zostać odniesione w koszty za pośrednictwem odpisów amortyzacyjnych. |
Wartości początkowej nabytego przez jednostkę środka trwałego nie powinny jednak zwiększać koszty kilometrówki, jeśli wyjazd służbowy związany był np. z przeszkoleniem pracowników z obsługi zakupionego środka trwałego. Celem takiego wyjazdu jest bowiem podniesienie kwalifikacji pracowników, którzy będą w przyszłości obsługiwać nowo zakupiony składnik majątku, a nie jego zakup, czy przystosowanie do używania.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|