Gazeta Podatkowa nr 57 (994) z dnia 18.07.2013
Wartość początkowa składnika przejętego od małżonka
Małżonkowie prowadzą odrębnie działalności gospodarcze, nie posiadając wspólności majątkowej. Żona na stanie środków trwałych ma dwa wolnostojące garaże należące do jej odrębnego majątku. Jeden z nich zamierza przekazać nieodpłatnie do działalności męża. Jak żona powinna podatkowo rozliczyć taką operację? W jaki sposób w tej sytuacji mąż po przejęciu garażu powinien go amortyzować?
Po przekazaniu do firmy małżonka składnika odrębnego majątku będącego środkiem trwałym, jeśli w tym momencie nie był on w pełni zamortyzowany, przedsiębiorca zaprzestaje dokonywania odpisów amortyzacyjnych od jego wartości. Odpisy amortyzacyjne od tego środka nalicza jedynie do końca miesiąca, w którym dokonał darowizny (art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof). Jednocześnie wyprowadzając go z firmy nie będzie uprawniony do zaliczenia do kosztów podatkowych jego niezamortyzowanej wartości, z uwagi na to, że zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 11 ustawy o pdof, z wyjątkami nieistotnymi w zaprezentowanym stanie faktycznym, darowizn i ofiar wszelkiego rodzaju nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.
Obdarowany małżonek wprowadzając na stan środków trwałych we własnej działalności gospodarczej przedmiotowy składnik majątku, jego wartość początkową ustali według wartości rynkowej z dnia nabycia tego środka, chyba że umowa darowizny określi tę wartość w niższej wysokości (art. 22g ust. 1 pkt 3 ustawy o pdof). Obdarowany małżonek nie jest bowiem zobowiązany do kontynuowania metody amortyzacji przyjętej przez darczyńcę. Kontynuacja metody amortyzacji ma miejsce m.in. gdy następuje zmiana działalności wykonywanej samodzielnie przez jednego z małżonków na działalność wykonywaną samodzielnie przez drugiego z małżonków (art. 22g ust. 12 i 13 oraz art. 22h ust. 3 ustawy o pdof). Powinien natomiast ustalić właściwą stawkę amortyzacyjną oraz wybrać metodę amortyzacji uwzględniając unormowania wynikające z art. 22a-22o ustawy o pdof.
Odpisy amortyzacyjne od składnika otrzymanego w darowiźnie stanowią koszty podatkowe.
Od wartości początkowej ustalonej we wskazany sposób małżonek będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych, obciążając nimi koszty podatkowe w swojej firmie. Do środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny nie ma bowiem zastosowania art. 23 ust. 1 pkt 45a ustawy pdof wyłączający z kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od środków trwałych nabytych nieodpłatnie.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|