Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 6 (342) z dnia 20.03.2013
Ustalenie wartości początkowej środka trwałego sfinansowanego dotacją
Gmina otrzymała dotację na wybudowanie środka trwałego. Jak ustalić wartość początkową tego środka trwałego? Czy powinno się ją pomniejszyć o kwotę otrzymanej dotacji? Od jakiej wartości należy dokonywać odpisów amortyzacyjnych?
Otrzymanie dotacji na dofinansowanie zakupu bądź budowy środka trwałego nie ma wpływu ani na wartość początkową tego środka trwałego, ani na wysokość i sposób dokonywania odpisów amortyzacyjnych. Ustalając wartość początkową środka trwałego, jednostka powinna przyjąć wszystkie poniesione na ten cel wydatki, nie dokonując przy tym odliczenia otrzymanej dotacji. Wartość ta będzie też podstawą do naliczania odpisów amortyzacyjnych. |
Wartość początkową środka trwałego sfinansowanego (w całości lub w części) z otrzymanej dotacji stanowi odpowiednio cena jego nabycia lub koszt wytworzenia - w zależności od tego czy środek ten został przez jednostkę zakupiony, czy wytworzony (wybudowany) we własnym zakresie. Ustalona zgodnie z przepisami art. 28 ustawy o rachunkowości cena nabycia lub koszt wytworzenia środka trwałego nie są pomniejszane o kwotę otrzymanej dotacji.
Ponadto, niezależnie od źródeł sfinansowania środka trwałego (a więc także w przypadku środka trwałego sfinansowanego dotacją) od jego wartości początkowej - ustalonej zgodnie z przepisami art. 28 ustawy o rachunkowości - dokonywane są odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe na ogólnych zasadach.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|