Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 36 (791) z dnia 20.12.2012
Odsetki za nieterminowe regulowanie zobowiązań a wartość początkowa środka trwałego
Czy zobowiązania należy wykazywać w bilansie wraz z naliczonymi odsetkami za zwłokę w ich zapłacie? Jeżeli tak, to czy odsetki od zobowiązań dotyczących budowy środka trwałego powinny zwiększać jego wartość początkową?
Odsetki naliczane od nieterminowych płatności zobowiązań powinny zwiększać na dzień bilansowy wartość tych zobowiązań. W przypadku zobowiązań dotyczących budowy środka trwałego wpłyną one (zwiększą) na jego wartość początkową. |
Zobowiązania wycenia się na dzień bilansowy - w kwocie wymagającej zapłaty (por. art. 28 ust. 1 pkt 8 ustawy o rachunkowości). Oznacza to, że w sytuacji wystąpienia w jednostce "przeterminowanych" zobowiązań, koniecznym jest naliczenie odsetek z tytułu zwłoki w ich zapłacie. Naszym zdaniem, można odstąpić od ich naliczania jedynie w sytuacji uzyskania od wierzyciela informacji o rezygnacji z ich dochodzenia. Informacja taka może wynikać np. z potwierdzenia salda lub z innego wiarygodnego dokumentu dotyczącego tej kwestii potwierdzonego przez kierownika jednostki (wierzyciela).
Jeżeli jednak dłużnik nie otrzymał takich informacji, naliczone odsetki od zobowiązań odnoszone są w koszty finansowe, jednocześnie zwiększając wartość zobowiązania, zapisem: Wn konto 75-1 "Koszty finansowe", Ma konto 21 "Rozrachunki z dostawcami".
Naliczając odsetki od zobowiązań dotyczących środków trwałych w budowie, należy dodatkowo uwzględnić art. 28 ust. 8 ww. ustawy, zgodnie z którym cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania. W omawianym przypadku, za koszt obsługi zobowiązań należy uznać odsetki za zwłokę w zapłacie. W związku z tym, ich naliczenie na dzień bilansowy, a także na dzień oddania do użytkowania (w zależności, który dzień wystąpi wcześniej) wpłynie na zwiększenie ceny nabycia lub kosztu wytworzenia środka trwałego, a tym samym jego wartości początkowej.
Naliczenie tych odsetek można zaksięgować:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki" lub konto 21. |
Odsetki naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania zwiększają również cenę nabycia lub koszt wytworzenia środków trwałych, w myśl przepisów ustaw o podatku dochodowym (por. art. 16g ust. 3 i 4 ustawy o PDOP oraz art. 22g ust. 3 i 4 ustawy o PDOF).
Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w interpretacji indywidualnej z 13 czerwca 2011 r., nr IPTPB3/423-17/11-3/GG uznał, że wartość początkową środka trwałego zwiększają m.in. odsetki od pożyczki naliczone do dnia oddania środka trwałego do używania.
Czy zatem taką samą zasadę należy stosować dla celów podatkowych do odsetek naliczonych od zobowiązań przeterminowanych? Naszym zdaniem, tak, ale tylko do odsetek naliczonych do dnia oddania środka trwałego do używania bez odsetek dotyczących wyceny bilansowej. Jednak mając na uwadze możliwość kwestionowania takiego rozwiązania przez organy podatkowe, o rozstrzygnięcie tej kwestii zwróciliśmy się z zapytaniem do Ministerstwa Finansów. O rezultatach poinformujemy Państwa niezwłocznie na łamach naszego czasopisma.
W uzupełnieniu dodajmy, że obecnie wysokość odsetek ustawowych wynosi 13% w stosunku rocznym (Dz. U. z 2008 r. nr 220, poz. 1434). Na naszej stronie internetowej: www.kalkulatory.gofin.pl znajdziecie Państwo kalkulator, który pomoże w naliczeniu takich odsetek.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|