Gazeta Podatkowa nr 2 (939) z dnia 7.01.2013
Wartość początkowa środka trwałego otrzymanego nieodpłatnie
Ochotnicza Straż Pożarna (OSP) otrzymała nieodpłatnie od gminy środek trwały, tj. budynek. Jak ustalić jego wartość początkową, jeśli z dokumentu PT wystawionego przez gminę wynika, że wartość budynku wynosi 250.000 zł, a jego dotychczasowe umorzenie 37.500 zł?
Moim zdaniem jednostka nie powinna wprowadzać otrzymanego budynku do ksiąg rachunkowych w wartości wynikającej z dokumentu PT wystawionego przez gminę.
W celu ustalenia wartości początkowej budynku otrzymanego od gminy uwzględnić należy art. 28 ustawy o rachunkowości. Jeżeli nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu (art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości). Za cenę (wartość) sprzedaży netto składnika aktywów przyjmuje się możliwą do uzyskania na dzień bilansowy cenę jego sprzedaży, bez VAT i podatku akcyzowego, pomniejszoną o rabaty, opusty i inne podobne zmniejszenia oraz koszty związane z przystosowaniem składnika aktywów do sprzedaży i dokonaniem tej sprzedaży, a powiększoną o należną dotację przedmiotową. Gdy nie jest możliwe ustalenie ceny sprzedaży netto danego składnika aktywów, należy w inny sposób określić jego wartość godziwą na dzień bilansowy (art. 28 ust. 5 ustawy o rachunkowości).
Najlepszą podstawą ustalania przez OSP ceny sprzedaży netto bądź wartości godziwej otrzymanego budynku są aktualne ceny, określone na rynku dla nieruchomości podobnych pod względem lokalizacji. Wyceny takiej może dokonać rzeczoznawca majątkowy. Niemniej jednak z punktu widzenia zasad rachunkowości nie ma takiego obowiązku. Od tak ustalonej wartości początkowej budynku OSP dokonywać będzie odpisów amortyzacyjnych według ogólnie obowiązujących zasad określonych w przepisach art. 32 ustawy o rachunkowości - drogą systematycznego, planowego rozłożenia jego wartości początkowej na ustalony okres amortyzacji.
Należy ponadto pamiętać, iż w zakresie ujęcia nieodpłatnie otrzymanego budynku w ewidencji księgowej OSP zastosowanie mają zasady ogólne określone w art. 41 ust. 1 pkt 2 ustawy o rachunkowości na podstawie art. 41 ust. 2 wymienionej ustawy. Z przepisu tego wynika obowiązek odnoszenia równowartości nieodpłatnie otrzymanych środków trwałych na zwiększenie rozliczeń międzyokresowych przychodów, jeżeli stosownie do innych ustaw nie zwiększają one kapitałów (funduszy) własnych. Zaliczone do rozliczeń międzyokresowych przychodów kwoty zwiększają następnie stopniowo pozostałe przychody operacyjne, równolegle do odpisów amortyzacyjnych dokonywanych od tych środków trwałych.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|