Przegląd Podatku Dochodowego nr 3 (483) z dnia 1.02.2019
Koszt przerejestrowania samochodu a jego wartość początkowa
Zakupiliśmy używany samochód, który musieliśmy przerejestrować na naszą firmę. Czy koszt jego przerejestrowania zwiększa wartość początkową samochodu, czy może być odniesiony bezpośrednio w koszty?
Koszt przerejestrowania zakupionego pojazdu - o ile został poniesiony po oddaniu pojazdu do używania - stanowi bezpośrednio koszt uzyskania przychodów.
W sytuacji gdy samochód podlegający zaliczeniu do środków trwałych jest nabywany w drodze kupna, za jego wartość początkową przyjmuje się cenę nabycia. Na cenę tę składa się generalnie kwota należna zbywcy oraz koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 updof i art. 16g ust. 3 updop).
Zwróć uwagę!
W razie nabycia np. fabrycznie nowego samochodu rejestracja pojazdu warunkuje dopuszczenie go do ruchu drogowego. Decyduje więc o jego kompletności i zdatności do użytku. Tym samym na wartość początkową takiego auta oprócz kwoty należnej zbywcy składają się m.in. koszty związane z zarejestrowaniem pojazdu. |
W przypadku nabycia samochodu używanego pojazd taki zazwyczaj spełnia warunki do uznania go za środek trwały, gdyż jest m.in. zarejestrowany i dopuszczony do ruchu. Jak wynika z art. 78 ust. 2 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.), właściciel pojazdu zarejestrowanego jest obowiązany zawiadomić w terminie nieprzekraczającym 30 dni starostę m.in. o nabyciu pojazdu. Pojazd sprowadzony z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej, po dokonaniu zwolnienia pojazdu przez naczelnika urzędu celno-skarbowego do procedury dopuszczenia do obrotu, dopuszcza się do ruchu na okres 30 dni (art. 71 ust. 6 ustawy - Prawo o ruchu drogowym). W tym okresie nabywca ma obowiązek dokonać rejestracji samochodu. Z kolei art. 71 ust. 7 ustawy - Prawo o ruchu drogowym stanowi, że właściciel pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej jest obowiązany zarejestrować pojazd na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w terminie 30 dni od dnia jego sprowadzenia. Oznacza to, że jego przekazanie do używania może nastąpić przed przerejestrowaniem.
Zatem w sytuacji gdy koszt przerejestrowania pojazdu został poniesiony po przekazaniu pojazdu do używania, wydatek ten nie powiększa wartości początkowej środka trwałego, lecz podlega zaliczeniu bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów w dacie poniesienia.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|