Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 34 (1005) z dnia 1.12.2018
Odsetki od kredytu obrotowego w rachunku bieżącym a wartość początkowa środka trwałego
Z kredytu obrotowego w rachunku bieżącym (uruchomionego w celu finansowania bieżącej działalności) została opłacona faktura za środek trwały. Czy odsetki naliczone przez bank od takiego kredytu, rozliczane proporcjonalnie do dnia oddania środka trwałego do używania, zwiększają jego wartość początkową?
Tak. Odsetki od zaciągniętego kredytu, w części przeznaczonej na zakup środka trwałego, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, powinny zwiększyć wartość początkową takiego środka trwałego. |
Cenę nabycia oraz koszt wytworzenia środka trwałego zwiększają naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania m.in. odsetki i prowizje dotyczące pożyczek i kredytów wykorzystanych w celu sfinansowania takiego zakupu lub wytworzenia. Taki sposób rozliczenia odsetek wynika bezpośrednio z art. 16g ust. 3 i 4 ustawy o PDOP oraz odpowiednio art. 22g ust. 3 i 4 ustawy o PDOF.
Ponadto w art. 16 ust. 1 pkt 12 ustawy o PDOP oraz art. 23 ust. 1 pkt 33 ustawy o PDOF stwierdzono, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek, prowizji i różnic kursowych od pożyczek (kredytów) zwiększających koszty inwestycji w okresie realizacji tych inwestycji.
Zatem w przypadku wykorzystania kredytu na zakup lub wytworzenie środka trwałego, kwota odsetek i prowizja od kredytu, naliczane do dnia przekazania środka trwałego do używania, powinny podwyższyć wartość początkową takiego środka trwałego - będącą podstawą dokonywania odpisów amortyzacyjnych.
Dla rozliczenia przedmiotowych odsetek bez znaczenia pozostaje fakt, czy dotyczą one pożyczki, kredytu inwestycyjnego, kredytu obrotowego czy kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym. Ustawy podatkowe nie uzależniają bowiem sposobu ich rozliczania od charakteru takiego kredytu czy pożyczki.
Na potwierdzenie wyrażonego stanowiska można przywołać interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 18 grudnia 2008 r., nr ITPB1/415-592b/08/PSZ, w której w odpowiedzi na pytanie podatnika o sposób rozliczenia odsetek od kredytu (obrotowego) w rachunku bieżącym, częściowo wykorzystywanego na sfinansowanie inwestycji, organ podatkowy odpowiedział:
"(...) ustawodawca nie różnicuje rodzaju kredytu, od którego spłacane są odsetki.
(...) odsetki od zaciągniętego kredytu w części odpowiadającej kwocie przeznaczonej na wybudowanie pawilonu pod wynajem, naliczone do dnia przekazania środka trwałego do używania, będą - w myśl ww. art. 22g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - zwiększały wartość początkową tego środka trwałego, natomiast odsetki poniesione po tym dniu (naliczone i zapłacone) będą mogły być zaliczane bezpośrednio do kosztów uzyskania przychodów."
Choć przytoczona interpretacja została wydana prawie 10 lat temu, można założyć, że stanowisko w niej zaprezentowane jest nadal aktualne (w przedmiotowym zakresie przepisy podatkowe nie uległy zmianie).
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|