Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 8 (464) z dnia 20.04.2018
Korekta wartości początkowej środka trwałego w związku z otrzymaną fakturą za nadzór inwestorski
W marcu bieżącego roku przyjęliśmy do używania środek trwały. Na jego wartość początkową składały się koszty ujęte w poprzednich okresach na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". W kwietniu, po zamknięciu ksiąg za marzec, otrzymaliśmy fakturę za nadzór inwestorski, dotyczącą budowy tego środka trwałego. Czy powinniśmy skorygować wartość początkową tego środka trwałego? Pierwszy odpis amortyzacyjny zostanie dokonany w kwietniu.
Na podstawie art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości, cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Ponoszone na środek trwały nakłady, składające się na koszt wytworzenia środka trwałego, gromadzi się na koncie 08 "Środki trwałe w budowie". W dniu przyjęcia środka trwałego do używania przeksięgowuje się je na konto 01 "Środki trwałe", zapisem: Wn konto 01, Ma konto 08.
Z treści pytania wynika, iż jednostka otrzymała zaległą fakturę tytułem opłaty za nadzór nad budową obiektu przyjętego już do ewidencji środków trwałych. Zwracamy przy tym uwagę, iż koszty zakupu usługi nadzoru stanowią element kosztu wytworzenia środka trwałego, gdyż pozostają w bezpośrednim związku z całym procesem inwestycyjnym. W związku z tym jednostka powinna skorygować wartość początkową środka trwałego w księgach rachunkowych okresu sprawozdawczego, w którym otrzymała fakturę, tj. w księgach kwietnia 2018 r. Może tego dokonać zapisem:
|
Z pytania wynika, iż rozpoczęcie amortyzacji następuje począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym środek trwały przyjęto do używania (tj. w kwietniu 2018 r.). W związku z tym, środek trwały będzie podlegał amortyzacji od tego samego miesiąca, w którym jednostka uwzględni przedmiotową korektę. W omawianej sytuacji korekta (tutaj: zwiększenie) wartości początkowej środka trwałego nie wymaga więc korygowania odpisów amortyzacyjnych, jedynie przeliczenia "na nowo" ich wysokości.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|