Zeszyty Metodyczne Rachunkowości nr 3 (459) z dnia 1.02.2018
Zwiększenie wartości środka trwałego o koszty zabezpieczenia spłaty kredytu zaciągniętego na jego budowę
Spółka z o.o. rozpoczęła budowę budynku produkcyjnego. W celu otrzymania kredytu na finansowanie tej budowy zleciła rzeczoznawcy majątkowemu wycenę gruntu, który będzie stanowił zabezpieczenie kredytu. Czy wydatki poniesione na wycenę gruntu powinny zwiększyć wartość początkową środka trwałego (budynku produkcyjnego), czy też mogą być odniesione jednorazowo bezpośrednio w koszty?
Jeżeli spółka z o.o. zaciągnęła kredyt na nabycie lub wytworzenie środka trwałego, a warunkiem uzyskania kredytu było zabezpieczenie jego spłaty, to wydatek na takie zabezpieczenie, jako nieunikniony i pozostający w związku z nabyciem (wytworzeniem) środka trwałego, powinien zwiększyć jego wartość początkową. |
Jak stanowi art. 28 ust. 8 ustawy o rachunkowości cena nabycia i koszt wytworzenia środków trwałych w budowie, środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych obejmuje ogół ich kosztów poniesionych przez jednostkę za okres budowy, montażu, przystosowania i ulepszenia, do dnia bilansowego lub przyjęcia do używania, w tym również:
1) niepodlegający odliczeniu podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy,
2) koszt obsługi zobowiązań zaciągniętych w celu ich finansowania i związane z nimi różnice kursowe, pomniejszony o przychody z tego tytułu.
Koszty finansowania zewnętrznego obejmują: odsetki (w tym dyskonto), koszty finansowania z tytułu umów leasingu finansowego, ujemne różnice kursowe, prowizje, opłaty i inne koszty poniesione w związku z zaciągnięciem kredytów, pożyczek i innych zobowiązań finansujących pozyskanie środków trwałych. Do kosztów tych zaliczyć można także wydatki na zabezpieczenie spłaty kredytu, poniesione przez jednostkę do dnia przyjęcia do użytkowania środka trwałego. Zwiększają one cenę nabycia lub koszt wytworzenia tego środka trwałego, stanowiąc składnik jego wartości początkowej.
Zaliczenie na zwiększenie wartości początkowej środka trwałego kosztów wyceny gruntu będącego zabezpieczeniem spłaty kredytu można ująć w księgach rachunkowych, zapisem:
- Wn konto 08 "Środki trwałe w budowie", - Ma konto 24 "Pozostałe rozrachunki". |
Również dla celów podatkowych wydatki na uzyskanie zabezpieczenia spłaty kredytu zwiększają wartość początkową nabytego lub wytworzonego środka trwałego. Podejście to jest zgodne ze stanowiskiem organów podatkowych. Ministerstwo Finansów w odpowiedzi z 26 listopada 2017 r. na pytanie naszego Wydawnictwa wyjaśniło bowiem, że w świetle definicji ceny nabycia i kosztu wytworzenia zawartych w art. 22g ust. 3 i 4 updof oraz art. 16g ust. 3 i 4 updop, wydatkami stanowiącymi koszt wytworzenia (nabycia) środka trwałego, zwiększającymi jego wartość są te wydatki, bez poniesienia których nie jest możliwe oddanie takiego środka do używania. Możliwość powiązania danego wydatku z konkretnym środkiem trwałym ma więc decydujące znaczenie dla jego właściwej kwalifikacji. Jeżeli zatem podatnik zaciąga kredyt na nabycie lub wytworzenie środka trwałego, a warunkiem uzyskania kredytu jest zabezpieczenie jego spłaty, to wydatek na takie zabezpieczenie, poniesiony do dnia przekazania środka trwałego do używania, powinien powiększać wartość początkową nabytego lub wytworzonego środka trwałego.
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|