Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (409) z dnia 1.01.2016
Wartość początkowa po odłączeniu części peryferyjnej zespołu komputerowego
W działalności gospodarczej wykorzystywałem zespół komputerowy, w skład którego wchodził m.in. skaner. Zamierzam odłączyć skaner i przekazać go na potrzeby prywatne. Czy w związku z tym będę zobowiązany skorygować wartość początkową środka trwałego?
Po odłączeniu skanera od zespołu komputerowego wartość początkowa środka trwałego powinna być zmniejszona.
Zwróć uwagę!
W przypadku gdy dochodzi do trwałego odłączenia od środka trwałego jego części składowej lub peryferyjnej, wartość początkowa tego składnika majątku ulega zmniejszeniu. |
Kwota, o którą zmniejsza się wartość początkową środka trwałego, w związku z odłączeniem części składowej lub peryferyjnej, wyznacza różnica pomiędzy:
- ceną nabycia (kosztem wytworzenia) odłączonej części a
- przypadającą na odłączoną część (w okresie połączenia) sumą odpisów amortyzacyjnych (art. 22g ust. 20 updof).
Przepisy podatkowe nie definiują pojęcia "trwałego odłączenia" ani "części składowej lub peryferyjnej". Niemniej jednak odłączenie części składowej bądź peryferyjnej od środka trwałego, aby wpłynęło na jego wartość początkową - musi być trwałe. Jeśli więc został odłączony skaner od komputera i podłączony w innym miejscu tylko na określony czas, a później ponownie wykorzystany w pierwotnym miejscu, nie trzeba zmniejszać wartości początkowej.
Definicję pojęcia części składowej zawiera art. 47 § 2 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, częścią składową rzeczy jest wszystko, co nie może być od niej odłączone bez uszkodzenia lub istotnej zmiany całości albo bez uszkodzenia lub istotnej zmiany przedmiotu odłączonego. Z kolei w odniesieniu do części peryferyjnej przyjmuje się definicję przynależności. Z art. 51 K.c. wynika, że jest to rzecz potrzebna do korzystania z innej rzeczy (rzeczy głównej) zgodnie z jej przeznaczeniem, jeżeli pozostaje z nią w faktycznym związku odpowiadającym temu celowi.
Aby zmniejszyć wartość początkową środka trwałego w przypadku trwałego odłączenia części składowej lub peryferyjnej, należy:
1) obliczyć, jaka kwota odpisów amortyzacyjnych przypadała na tę część składową lub peryferyjną,
2) kwotę tę odjąć od ceny nabycia (kosztu wytworzenia) odłączonej części,
3) wartość początkową środka trwałego zmniejszyć, od następnego miesiąca po odłączeniu, o różnicę, o której mowa w pkt 2.
Przykład
Wartość początkowa zespołu komputerowego wynosiła 6.000 zł. W zestawie był m.in. skaner o wartości 1.200 zł. Zespół komputerowy był amortyzowany metodą liniową przy zastosowaniu rocznej stawki amortyzacyjnej w wysokości 30%. Po 14 miesiącach używania został odłączony od zespołu skaner. W tej sytuacji należy dokonać następujących obliczeń:
Wartość początkową zespołu komputerowego należy zmniejszyć od następnego miesiąca po tym, w którym został odłączony skaner. |
www.SrodkiTrwale.pl - Wartość początkowa:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|