Gazeta Podatkowa nr 28 (1694) z dnia 6.04.2020
Ewidencja sprzedaży środka trwałego
Jednostka sprzedała osobie fizycznej firmowy samochód osobowy będący środkiem trwałym, który był całkowicie umorzony. W jaki sposób należy zaksięgować tę operację? Czy w rachunku zysków i strat przychód z tej sprzedaży powinniśmy przedstawić w pozostałych przychodach operacyjnych? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1268331)
Dla celów bilansowych operacja związana ze sprzedażą środka trwałego jest traktowana jako pośrednio związana z działalnością operacyjną jednostki. Ze względu na to wszelkie przychody i koszty z tego tytułu zalicza się w księgach rachunkowych do pozostałych kosztów lub przychodów operacyjnych. Wynika to z art. 3 ust. 1 pkt 32 lit. b) ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2019 r. poz. 351 ze zm.). W pozostałych przychodach operacyjnych należy ująć przychód ze sprzedaży środka trwałego. Z kolei do pozostałych kosztów operacyjnych odnosi się niezamortyzowaną wartość początkową środka trwałego, a także wszelkie koszty z tą sprzedażą związane. Mogą to być przykładowo koszty prowizji związanej z pośrednictwem przy sprzedaży środka trwałego, koszty dotyczące jego demontażu czy przewozu do nabywcy.
U uczestników forum przychód uzyskany ze sprzedaży firmowego pojazdu stanowiącego środek trwały trzeba odnieść na konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne". Fakturę potwierdzającą tę sprzedaż można wprowadzić do ksiąg rachunkowych następująco:
a) wartość przychodu netto
- Ma konto 76-0 "Pozostałe przychody operacyjne",
b) VAT należny (o ile wystąpi)
- Ma konto 22-1 "Rozrachunki z tytułu VAT należnego",
c) należność ogółem
- Wn konto 24 "Pozostałe rozrachunki" (w analityce: Konto imienne kontrahenta).
Środek trwały, który podlega sprzedaży, należy wyksięgować z ewidencji bilansowej. Można tego dokonać na podstawie dowodu księgowego "LT - Likwidacja środka trwałego". W omawianej sytuacji zbywany samochód jest w 100% zamortyzowany. Oznacza to, że dotychczasowe umorzenie równe jest wartości początkowej sprzedanego środka trwałego. Jego wyksięgowanie może zatem przebiegać zapisem:
- Wn konto 07-1 "Odpisy umorzeniowe środków trwałych",
- Ma konto 01 "Środki trwałe".
Gdyby zbywany pojazd nie był całkowicie umorzony, jego nieumorzoną wartość (tzw. wartość netto) należałoby ująć na koncie 76-1 "Pozostałe koszty operacyjne".
W rachunku zysków i strat operacja sprzedaży środka trwałego jest prezentowana wynikowo. Nie przedstawia się zatem oddzielnie przychodów i kosztów z tej sprzedaży, lecz podaje wynik ze sprzedaży per saldo - zysk w pozostałych przychodach operacyjnych, a stratę w pozostałych kosztach operacyjnych. Przy założeniu, że sprawozdanie finansowe jest sporządzane według wzoru z załącznika nr 1 do ustawy o rachunkowości, osiągnięty zysk trzeba wykazać w pozycji G.I (wariant kalkulacyjny) lub D.I (wariant porównawczy) jako "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych". Natomiast poniesioną na sprzedaży środka trwałego stratę ujmuje się w pozycji H.I (wariant kalkulacyjny) lub E.I (wariant porównawczy) "Strata z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych".
U uczestników forum sprzedawany samochód firmowy jest całkowicie umorzony. Jeżeli nie poniesiono żadnych innych kosztów związanych z tą sprzedażą, w pozostałych przychodach operacyjnych jako zysk należy zaprezentować cały przychód osiągnięty ze zbycia pojazdu (przykład).
Przykład Założenia
Dekretacja
Księgowania W porównawczym rachunku zysków i strat sporządzanym za 2020 r. jednostka wykaże wynik ze zbycia samochodu stanowiącego środek trwały w wysokości 9.000 zł w pozycji D.I "Zysk z tytułu rozchodu niefinansowych aktywów trwałych". |
www.SrodkiTrwale.pl - Prezentacja w sprawozdaniu finansowym:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PoradnikKsiegowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|