Gazeta Podatkowa nr 8 (1153) z dnia 26.01.2015
Amortyzacja nakładów na leasingowany samochód
Na podstawie umowy leasingu operacyjnego użytkuję auto ciężarowe. Samochód ten nie posiadał zabudowy skrzyniowej umożliwiającej przewożenie ładunków. Zabudowę tę wykonałam we własnym zakresie, a wartość nakładów na ten cel wyniosła 7.680 zł. Jak tę zabudowę powinnam przyjąć do środków trwałych i według jakiej stawki ją amortyzować? (pytanie nr 885125)
Nakłady poniesione przez uczestniczkę forum należy zakwalifikować jako inwestycję w obcym środku trwałym.
Inwestycję w obcym środku trwałym tworzą nakłady (wydatki) ponoszone na składniki majątku m.in. leasingowane, których efektem z założenia powinno być ulepszenie tych składników majątku. Z art. 22g ust. 17 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.) oraz art. 16g ust. 13 ustawy o pdop (Dz. U. z 2014 r. poz. 851 ze zm.) wynika, że za ulepszone należy uznać środki trwałe, w odniesieniu do których suma wydatków poniesionych na ich przebudowę, rozbudowę, rekonstrukcję, adaptację lub modernizację w danym roku podatkowym przekracza kwotę 3.500 zł, powodując wzrost ich wartości użytkowej mierzonej w szczególności okresem używania, zdolnością wytwórczą, jakością produktów uzyskiwanych za pomocą środków trwałych i kosztami ich eksploatacji.
Nakłady ponoszone na ulepszenie, w tym np. na adaptację środków trwałych dzierżawionych, wynajmowanych lub leasingowanych, są inwestycją w obcym środku trwałym.
Podstawową cechą przedmiotowych inwestycji jest to, że podlegają one podatkowej amortyzacji bez względu na przewidywany okres używania. Jest to odstępstwo od reguły, zgodnie z którą jednym z podstawowych warunków amortyzowania środków trwałych jest przewidywany okres ich używania dłuższy niż 1 rok.
Jeżeli natomiast chodzi o samą stawkę amortyzacyjną, to trzeba wskazać, że z objaśnień wstępnych do Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) wynika, że ulepszenia w obcych środkach trwałych należy klasyfikować do odpowiednich grup w zależności od środka trwałego, którego dotyczą. Oznacza to, że omawiane inwestycje można amortyzować według stawek z Wykazu stawek amortyzacyjnych. W przypadku samochodu ciężarowego stawka ta wynosi 20%. Dla inwestycji w obcych środkach trwałych ustawodawca przewidział możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych, wyznaczając jednocześnie minimalne okresy ich amortyzacji (art. 22j ust. 1 i 4 ustawy o pdof oraz art. 16j ust. 1 i 4 ustawy o pdop). Dla środków transportu minimalny okres amortyzacji wynosi 30 miesięcy, stąd maksymalna stawka amortyzacyjna dla tej grupy składników majątku firmy to 40%.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|