Przegląd Podatku Dochodowego nr 7 (367) z dnia 1.04.2014
Jaką metodą amortyzować środek trwały?
Spółka z o.o. zakupiła maszynę do cięcia i sortowania szkła (nowy środek trwały). Maszyna będzie pracować w "zwyczajnych" warunkach. Czy spółka może tę maszynę amortyzować metodą degresywną?
Wymienioną w pytaniu maszynę spółka może amortyzować metodą degresywną.
Metoda degresywna
W metodzie degresywnej podstawa dokonywania odpisów amortyzacyjnych jest zmniejszana w każdym roku podatkowym o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych w roku poprzednim. Tak ustaloną podstawę mnoży się przez stawkę amortyzacyjną określoną w Wykazie stawek amortyzacyjnych podwyższoną o współczynnik nie wyższy niż 2,0. Począwszy od roku podatkowego, w którym tak określona roczna kwota amortyzacji miałaby być niższa od rocznej kwoty amortyzacji obliczonej przy zastosowaniu metody liniowej, należy dalszych odpisów amortyzacyjnych dokonywać przy zastosowaniu metody liniowej. Zasady amortyzacji według metody degresywnej reguluje art. 16k ust. 1-3 updop.
Metoda degresywna może być stosowana do amortyzacji:
- maszyn i urządzeń zaliczonych do grupy 3-6 i 8 Klasyfikacji Środków Trwałych oraz
- środków transportu, z wyjątkiem samochodów osobowych.
Wspomniana w pytaniu maszyna kwalifikuje się do jednej ze wskazanych grup. Oznacza to, że może być ona amortyzowana metodą degresywną, przy użyciu współczynnika 2,0.
Przyporządkowania maszyny do odpowiedniej grupy KŚT spółka powinna dokonać we własnym zakresie w oparciu o przepisy rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622. W razie wątpliwości może zwrócić się z wnioskiem do Ośrodka Klasyfikacji i Nomenklatur Urzędu Statystycznego w Łodzi (ul. Suwalska 29, 93-176 Łódź) o sklasyfikowanie środka trwałego.
Inne metody amortyzacji
W opisanym stanie faktycznym możliwa jest też amortyzacja podstawową metodą amortyzacji, którą jest metoda liniowa. Amortyzacja metodą liniową polega na tym, że realizuje się odpisy amortyzacyjne od stałej podstawy i według tej samej stawki. Generalnie jest to stawka określona w Wykazie stawek amortyzacyjnych (art. 16i updop). Stawka ta mogłaby być podwyższona, jeżeli wystąpiłyby ku temu przesłanki, o których mowa w art. 16i updop albo też stawka amortyzacyjna mogłaby być ustalona indywidualnie, jeżeli wystąpiłyby okoliczności, o których mowa w art. 16j updop. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika jednak, że spółka nie może podwyższyć stawki podstawowej z uwagi na to, że "maszyna będzie pracować w »zwyczajnych« warunkach", ani stosować stawki ustalonej indywidualnie, gdyż jest to nowa maszyna i nie była ulepszana przed wprowadzeniem jej do ewidencji.
Spółka może również rozważyć możliwość skorzystania z preferencyjnych zasad amortyzacji określonych w art. 16k ust. 7-13 updop. Do stosowania tej metody amortyzacji uprawnieni są podatnicy rozpoczynający w danym roku działalność gospodarczą oraz tzw. mali podatnicy. Małym podatnikiem w 2014 r. jest podatnik, u którego w 2013 r. wartość przychodu ze sprzedaży, wraz z kwotą należnego VAT, nie przekroczyła 5.068.000 zł. Uprawnieni podatnicy mogą jednorazowo amortyzować (do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym równowartości kwoty 50.000 euro - w 2014 r. jest to kwota 211.000 zł) środki trwałe zaliczone do grupy 3-8 KŚT, z wyłączeniem samochodów osobowych.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|