Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 2 (829) z dnia 10.01.2014
Amortyzacja środka trwałego, którego zakup sfinansowano kredytem
Zakupiliśmy samochód ciężarowy. Sprzedawcy zapłaciliśmy gotówką pozyskaną z zaciągniętego kredytu. Czy w przypadku jednorazowej amortyzacji musimy robić co miesiąc korektę kosztów na podstawie przepisów o tzw. zatorach płatniczych? W jakiej wysokości dokonywać takiej korekty? Zaznaczam, że raty kredytu spłacamy regularnie, zgodnie z harmonogramem.
Amortyzacja środka trwałego, którego zakup sfinansowano kredytem, nie podlega korekcie na podstawie przepisów o tzw. zatorach płatniczych. Wynika to z faktu, że w takim przypadku całe zobowiązanie wobec sprzedawcy zostaje spłacone już w dniu zakupu. |
Celem wprowadzenia, z dniem 1 stycznia 2013 r., przepisów art. 24d ustawy o PDOF (odpowiednio art. 15b ustawy o PDOP) było zapobieżenie tzw. zatorom płatniczym. Przepisy te mają zastosowanie do kosztów uzyskania przychodów (również odpisów amortyzacyjnych) wynikających z nieuregulowanych faktur (rachunków), a jeżeli nie istniał obowiązek ich wystawienia, to z umów lub innych dokumentów wystawionych przez sprzedawcę.
Zatem dotyczą one nieuregulowanych płatności pomiędzy odbiorcą (usług czy towarów) a ich dostawcą. W omawianym przypadku, czyli sfinansowania kredytem nabycia środka trwałego, zobowiązanie (wobec dostawcy) zostało uregulowane w dniu nabycia w 100%. Nie mamy tutaj do czynienia z wydłużonym terminem płatności.
W konsekwencji oznacza to, że niezależnie, czy nabywca środka trwałego sfinansowanego kredytem dokona jednorazowego odpisu amortyzacyjnego na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o PDOF (art. 16k ust. 7 ustawy o PDOP), czy też rozpocznie amortyzację na zasadach ogólnych według stawek wynikających z Wykazu, to przepisy dotyczące korekty kosztów amortyzacji nie znajdą zastosowania.
Przedstawione podejście potwierdził Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji indywidualnej z 2 września 2013 r., nr ILPB1/415-661/13-2/AA, uznając, iż: "(…) podstawą ujęcia odpisu amortyzacyjnego w kosztach uzyskania przychodu nie jest wartość zakupionego urządzenia wynikająca z zawartej umowy kredytu bankowego, lecz wartość urządzenia na podstawie zawartej umowy sprzedaży (podkreśl. red.), z której wynikające zobowiązanie do zapłaty zostało uregulowane w całości i terminowo na podstawie faktury VAT wystawionej przez dostawcę (…)" - szerzej o tej interpretacji pisaliśmy w Biuletynie Informacyjnym nr 32 z 10 listopada 2013 r., w opracowaniu pt. "Przepisy przeciwdziałające zatorom płatniczym a odpisy amortyzacyjne - w interpretacjach organów podatkowych".
Dodajmy, że inaczej byłoby w sytuacji zakupu środka trwałego na raty, gdy płatność poszczególnych rat oznaczałaby spłatę zobowiązania (jego części) wobec sprzedawcy. W takim przypadku nieuregulowanie raty mogłoby powodować konieczność dokonania stosownej korekty odpisów amortyzacyjnych.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|