Gazeta Podatkowa nr 58 (995) z dnia 22.07.2013
Sposób amortyzacji klimatyzatora
Od lutego 2013 r. prowadzę działalność gospodarczą - fitness club - w zaadaptowanym na ten cel budynku będącym moją własnością. Obecnie w salach ćwiczeń zamierzam zamontować klimatyzację. Wartość jej wykonania to ponad 10.000 zł. Czy w takiej sytuacji będę mógł ten system zamortyzować jednorazowo w momencie oddania do używania, czy też o te nakłady powinienem zwiększyć wartość początkową budynku będącego środkiem trwałym?
Sposób rozliczenia w kosztach uzyskania przychodów wskazanych w pytaniu nakładów uzależniony jest od sposobu zamontowania systemu klimatyzacyjnego.
W sytuacji gdy montowana przez Czytelnika klimatyzacja nie stanowi instalacji wbudowanej na stałe w konstrukcję budynku będącego środkiem trwałym, lecz urządzenie, które może być odłączone bez uszczerbku dla niego samego oraz bez uszkodzenia bądź naruszenia poszczególnych elementów budynku, wówczas nie uznaje się jej za część składową tego budynku. Jeżeli poza wartościowym, spełnia ono pozostałe kryteria do uznania za środek trwały, wówczas powinno zostać ujęte w odpowiedniej ewidencji jako odrębny środek trwały zaliczony do grupy 6 KŚT "Urządzenia techniczne" do rodzaju 653 "Urządzenia klimatyzacyjne".
Dla celów podatkowych omawiane urządzenie klimatyzacyjne może podlegać amortyzacji metodą liniową oraz degresywną. Jeżeli podatnik dokonujący amortyzacji posiada status tzw. małego podatnika lub podatnika rozpoczynającego działalność gospodarczą, wówczas może on również dokonać jednorazowej amortyzacji na zasadach przewidzianych w art. 16k ust. 7-13 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) i odpowiednio art. 22k ust. 7-13 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Natomiast w przypadku, gdy system klimatyzacyjny zostanie wbudowany w konstrukcję budynku, nakłady poniesione na jego zakup i montaż będą zwiększać wartość początkową tego budynku jako tzw. ulepszenie. Środek trwały uważa się bowiem za ulepszony, gdy wartość wydatków na ten cel poniesionych w danym roku podatkowym i obejmujących m.in. jego modernizację jest wyższa od kwoty 3.500 zł, a efektem ich poniesienia jest wzrost wartości użytkowej środka trwałego w stosunku do jego wartości użytkowej z dnia przyjęcia go do używania. W takiej sytuacji nakłady na ulepszenie zwiększają wartość początkową zmodernizowanego środka trwałego i podlegają rozliczeniu w kosztach w czasie poprzez odpisy amortyzacyjne (art. 22g ust. 17 ustawy o pdof i odpowiednio art. 16g ust. 13 ustawy o pdop). Jednocześnie naliczanie jego amortyzacji po ulepszeniu musi być kontynuowane według dotychczas stosowanej metody.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|