Przegląd Podatku Dochodowego nr 11 (347) z dnia 1.06.2013
Stacja transformatorowa jako środek trwały
Kupiliśmy działkę, na której powstanie hala produkcyjno-biurowa. Pierwszym etapem jej budowy będzie podciągnięcie prądu i budowa stacji transformatorowej. Czy stacja ta stanowić będzie osobny środek trwały, czy też powinna być amortyzowana wraz z halą?
Stacja transformatorowa stanowi odrębny środek trwały, którego amortyzacja może rozpocząć się po przekazaniu go do używania.
Stosownie do przepisów rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2010 r. w sprawie Klasyfikacji Środków Trwałych (KŚT) - Dz. U. nr 242, poz. 1622, kompletne stacje transformatorowe (z wyłączeniem stacji słupowych), posiadające nie więcej niż pięć pól rozdzielczych wysokiego napięcia zaliczone zostały do grupy 6 - Urządzenia techniczne, podgrupy 61 - Urządzenia i aparatura energii elektrycznej, rodzaju 613 - Stacje transformatorowe stałe i mobilne.
Jak wynika z objaśnień do Klasyfikacji, w skład urządzeń technicznych należących do wymienionego grupowania wchodzą, oprócz właściwego urządzenia technicznego (w tym przypadku transformatora), także fundamenty, konstrukcje wsporcze i ochronne oraz wyposażenie stałe normalne, jak i specjalne (dodatkowe).
Tak więc stacja transformatorowa stanowi odrębny środek trwały, który powinien być amortyzowany, o ile w dniu przyjęcia do używania jest kompletny i zdatny do użytku. Stawka amortyzacyjna z Wykazu stawek amortyzacyjnych wynosi w tym przypadku 10% rocznie.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|