Przegląd Podatku Dochodowego nr 4 (340) z dnia 20.02.2013
Czy zakupione miejsce parkingowe podlega amortyzacji?
Spółka z o.o. nabyła lokal użytkowy z przeznaczeniem na własne biuro. Cena nabycia obejmuje także prawo do korzystania z miejsca postojowego dla samochodu, znajdującego się w podziemnym garażu. Czy miejsce do parkowania może być odrębnym środkiem trwałym, podlegającym amortyzacji?
Prawo do korzystania z miejsca postojowego nie stanowi środka trwałego. Natomiast środkiem trwałym może być podziemny garaż wielostanowiskowy, jeśli spółka jest jego współwłaścicielem.
Według art. 16a ust. 1 pkt 1 updop, amortyzacji podlegają stanowiące własność lub współwłasność podatnika: budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością.
Jeżeli zatem spółka, oprócz lokalu użytkowego, zakupiła także udział we współwłasności podziemnego garażu wielostanowiskowego, wykazującego cechy budynku, budowli lub lokalu będącego odrębną własnością, to nieruchomość ta (udział w niej) będzie stanowiła odrębny od lokalu środek trwały.
W takim przypadku, korzystanie z garażu odbywa się poprzez przypisanie każdemu ze współwłaścicieli wydzielonego miejsca parkingowego, co jednak nie zmienia faktu, że przedmiotem własności nie jest sama przestrzeń, lecz udział, czyli abstrakcyjnie, ułamkowo określona część nieruchomości. Podstawę dokonywania odpisów amortyzacyjnych należy zatem ustalić w oparciu o dyspozycję art. 16g ust. 8 updop. Powołany przepis stanowi, że wartość początkową składnika majątkowego, stanowiącego współwłasność, ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika. Zgodnie z wykazem, stanowiącym załącznik do ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, roczna stawka amortyzacyjna dla podziemnych garaży oraz zadaszonych parkingów wynosi 4,5%.
Jeżeli jednak spółka, zamiast udziału we własności garażu, zakupiła prawo do korzystania z wydzielonej powierzchni do celów związanych z postojem samochodu, wówczas miejsce parkingowe nie będzie środkiem trwałym firmy. Nabyte prawo nie będzie się również zaliczało do wartości niematerialnych i prawnych. Równocześnie wydatek związany z jego nabyciem nie powiększy wartości początkowej lokalu użytkowego.
W związku z niemożnością podatkowego rozliczenia tego nakładu poprzez dokonywanie odpisów amortyzacyjnych, należy przyjąć, że bez względu na wysokość stanowi on koszt uzyskania przychodów w całości (pod warunkiem, że odpowiada ogólnym kryteriom uznania go za koszt uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 1 updop).
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|