Przegląd Podatku Dochodowego nr 1 (337) z dnia 1.01.2013
Podwyższenie stawki amortyzacyjnej
Spółka z o.o. amortyzuje ogrodzenie (291 KŚT) stawką 2,5%, a wewnątrzzakładową sieć ciepłowniczą (211 KŚT) stawką 4,5%. Wiem, że spółka mogłaby ogrodzenie amortyzować stawką 4,5%, a wewnątrzzakładową sieć ciepłowniczą stawką 10%, ponieważ takie stawki wynikają z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych. Od kiedy spółka może zmienić te stawki i czy musi tę zmianę uzasadniać?
Zmiany stawek amortyzacyjnych środków trwałych, o których mowa w pytaniu mogą zostać przez spółkę dokonane z początkiem kolejnego roku podatkowego. Nie jest przy tym wymagane jakiekolwiek uzasadnienie tej decyzji, ani powiadamianie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.
Odpisów amortyzacyjnych od środków trwałych podatnicy zasadniczo zobowiązani są dokonywać przy zastosowaniu stawek amortyzacyjnych określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Jednak przepisy art. 16i ust. 2 updop dopuszczają w określonych przypadkach podwyższenie stawki amortyzacyjnej o określony w tym przepisie współczynnik, zaś przepisy art. 16j updop pozwalają na ustalanie - w określonych granicach - indywidualnej stawki dla środków trwałych ulepszonych lub używanych, po raz pierwszy wprowadzonych przez danego podatnika do ewidencji środków trwałych.
Wskazać należy, że określona w powołanych przepisach wysokość stawki amortyzacyjnej jest wysokością maksymalną. Jak wynika z art. 16i ust. 5 updop, podatnicy mogą obniżać podane w Wykazie stawek amortyzacyjnych stawki dla poszczególnych środków trwałych. Zmiany stawki dokonuje się począwszy od miesiąca, w którym środki te zostały wprowadzone do ewidencji, a dokładniej od momentu rozpoczęcia amortyzacji danego środka trwałego albo od pierwszego miesiąca każdego następnego roku podatkowego.
Jakkolwiek przepis art. 16i ust. 5 updop (zdanie pierwsze) bezpośrednio odnosi się do możliwości stosowania przez podatnika niższej stawki amortyzacyjnej środków trwałych, w stosunku do normatywnej wartości tej stawki wynikającej z Wykazu rocznych stawek amortyzacyjnych, to zdanie drugie tego przepisu stanowi o "zmianie stawek". Zdaniem organów podatkowych nie budzi jednak wątpliwości możliwość podwyższania uprzednio obniżonych przez podatnika stawek odpisów amortyzacyjnych, do ich normatywnej wysokości. Przykładem jest interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 5 stycznia 2010 r., nr ITPB3/423-595/09/MK.
W tej samej interpretacji powołany organ podatkowy odniósł się również do warunków podwyższenia stawki amortyzacyjnej przez podatnika uprzednio stosującego obniżoną w stosunku do normatywnej stawkę amortyzacji, stwierdzając w niej: "Możliwość obniżania stawek nie jest uwarunkowana wystąpieniem jakichkolwiek okoliczności. Taką decyzję podejmuje podatnik. W kolejnych latach podatkowych podatnik ma prawo do podwyższenia lub obniżenia uprzednio obniżonej stawki amortyzacyjnej, jednakże tylko w granicach wyznaczonych stawką wynikającą z Wykazu stawek amortyzacyjnych".
W stanie faktycznym spółka chce podwyższyć stosowane stawki do wysokości stawek określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych. Z przedstawionego wyjaśnienia wynika, że może tego dokonać z początkiem nowego roku podatkowego.
Tytułem uzupełnienia dodać należy, że z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie wynika także, aby podwyższenie wcześniej stosowanej przez podatnika stawki wymagało zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|