Gazeta Podatkowa nr 7 (944) z dnia 24.01.2013
Bilansowe i podatkowe rozpoczęcie amortyzacji
Prowadzę działalność gospodarczą na własny rachunek. Zakupiłem środek trwały, który będzie podlegał amortyzacji bilansowej i podatkowej. Od kiedy jednak można ją rozpocząć?
Zakupiony środek trwały spełniający definicję określoną w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (Dz. U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) można wprowadzić w wartości początkowej do ewidencji środków trwałych. Rozpoczęcie amortyzacji następuje nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania, a jej zakończenie - nie później niż z chwilą zrównania wartości odpisów amortyzacyjnych lub umorzeniowych z wartością początkową środka trwałego lub przeznaczenia go do likwidacji, sprzedaży lub stwierdzenia jego niedoboru, z ewentualnym uwzględnieniem przewidywanej przy likwidacji ceny sprzedaży netto pozostałości środka trwałego. Stanowi tak art. 32 ust. 1 ustawy o rachunkowości.
Amortyzację bilansową środka trwałego można zatem rozpocząć po przyjęciu go do używania. Oznaczałoby to, że pierwszego odpisu dla celów bilansowych dokonać można już w miesiącu przyjęcia środka trwałego do używania.
Jednak dla celów podatku dochodowego odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środka trwałego począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek trwały wprowadzono do ewidencji. Wynika to z art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdop (Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.) oraz art. 22h ust. 1 pkt 1 ustawy o pdof (Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.).
Aby nie prowadzić podwójnej ewidencji amortyzacji (odrębnej dla celów podatkowych i bilansowych), jednostki przyjmują więc, że rozpoczęcie amortyzacji środków trwałych następuje zarówno dla celów bilansowych, jak i podatkowych począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek wprowadzono do ewidencji. Przyjęcie takiej zasady jest obowiązkowe dla celów podatkowych i nie jest sprzeczne z przepisami prawa bilansowego. Termin rozpoczęcia amortyzacji zawarty w obu ustawach podatkowych mieści się w terminie określonym ustawą o rachunkowości (nie wcześniej niż po przyjęciu środka trwałego do używania).
Kalkulator amortyzacji metodą liniową znajduje się na stronie internetowej naszego Wydawnictwa www.gofin.pl w dziale "Kalkulatory".
W rachunku podatkowym odpisy amortyzacyjne dokonywane od środków trwałych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów, z wyjątkami wskazanymi w art. 16 ust. 1 ustawy o pdop oraz 23 ust. 1 ustawy o pdof. Ponadto od 2013 r. trzeba uwzględnić przepisy art. 15b ustawy o pdop i 24d ustawy o pdof, z których wynikają obowiązki w zakresie korekty kosztów podatkowych w sytuacji niedokonania zapłaty w odpowiednim terminie za faktury dotyczące m.in. zakupu środków trwałych.
www.SrodkiTrwale.pl - Amortyzacja:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.PodatekDochodowy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA
Kompleksowe opracowania tematyczne
DRUKI
Darmowe druki aktywne
WSKAŹNIKI
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
|